آینده پژوهی

نویسنده: اسماعیل طاهری

اسفند ۱, ۱۳۹۹
عظیم مدیا 8 مقالات 8 آینده پژوهی 8 هوشمند سازی کسب و کار چیست؟ و دیجیتالی شدن بر کسب‌وکارها چه تأثیری دارد؟

هوشمند سازی کسب و کار چیست؟ و دیجیتالی شدن بر کسب‌وکارها چه تأثیری دارد؟

دیجیتالی-شدن-کسب-و-کارها

در هوشمند سازی کسب‌وکار، دیجیتالی ‌شدن، دیجیتال‌سازی و تحول دیجیتال، سه مفهوم مشابه اما با کارکردی متفاوت هستند. در دیجیتالی شدن، اطلاعات از محیط آنالوگ به محیط دیجیتال مهاجرت می‌کنند. استفاده از داده‌های دیجیتالی نسبت به استفاده از داده‌ها به روش‌های سنتی، کارآمدتر است. دیجیتال‌سازی با الکترونیکی کردن تفاوت دارد. منظور از محیط دیجیتال، تلفیقی از محیط‌های آنلاین و آفلاین است که هم برای کارمندان و هم مشتریان دارای اهمیت است. زمانی که شما کارتکس یک انبار را به یک فایل اکسل تبدیل می‌کنید در واقع عملیات دیجیتال‌سازی را انجام داده‌اید. تحول دیجیتال، یک بحث سازمانی است که مدل‌های کسب‌وکار، فرآیندهای عملیاتی و مشتری مداری را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تحول دیجیتال با ابزار جدید تکنولوژی در ارتباط نیست و فقط از نظر تئوری به تغییراتی که باید در کسب‌وکارها ایجاد شود می‌پردازد.

در ادامه می‌خوانیم:

آشنایی با مفهوم دیجیتال سازی (Digitalization)

در هوشمند سازی کسب­ وکار، دیجیتال‌سازی دیگر یک کلمه معمولی و بی‌اهمیت نیست، این موضوع در حال تکمیل یک بحث جدی در جامعه، دانشگاه و صنعت است. با این حال، دیجیتال‌سازی اغلب به اشتباه تفسیر و به جای دیجیتالی شدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. علی‌رغم اینکه این دو اصطلاح کاملاً تخصصی و اساساً متفاوت هستند، اغلب به‌طور غیرقابل تشخیص مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور گسترده، تعریف و به طور متناقض اعمال می‌شوند. علاوه بر این، بسیاری از مدیران کسب‌وکار به اشتباه معتقد هستند که فرآیندهای دیجیتالی شدن، منجر به دیجیتال‌سازی یا تحول دیجیتالی می‌شود. ابهام زدایی از این مفاهیم فقط جنبه معنایی ندارد، بلکه برای درک کامل و تحول یک ذهنیت و استراتژی دیجیتالی نیز مؤثر است.

دیجیتال سازی از دیدگاه آکادمیک برنن و کریس

تعاریف مختلفی از دیجیتال سازی ارائه شده است. دیجیتال سازی از دیدگاه آکادمیک برنن و کریس، ارتباطات دیجیتال و تأثیر رسانه‌های دیجیتال بر زندگی اجتماعی معاصر است. در واژه‌نامه فناوری اطلاعات گارتنر، دیجیتال سازی استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال برای تغییر مدل کسب‌وکار و ایجاد فرصت‌های جدید برای درآمد و تولیدات با ارزش است. دیجیتال سازی، فرآیند انتقال یک تجارت به یک تجارت دیجیتال است. با این وجود، این سؤال مطرح می‌شود که تجارت دیجیتال چیست؟ پاسخی که شرکت مشاوره‌ای  I-SCOOP در این زمینه ارائه داده است به این شرح است، آنها معتقد هستند که یک تجارت دیجیتالی نتیجه بسیاری از فرآیندهای دیجیتال سازی (یعنی رفتن از زنجیره‌های تأمین به زنجیره‌های تأمین دیجیتال) و یک گام اساسی رو‌به سوی تحول دیجیتال است.

آشنایی با مفهوم تحول دیجیتال (Digital Transformation)

در تحول دیجیتال، بخش‌های تجارت و فرآیندهای آن مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ اما درک عمیق‌تر این موضوع به معنای تطبیق ساده فرآیندها با فناوری‌های جدید دیجیتالی است. به‌عنوان مثال، در تحول دیجیتال، برخی مشکلات دوباره مطرح و با کمک فناوری حل می‌شوند؛ اما تحول دیجیتال چیزی فراتر از حل مشکلات با بهترین روش‌های فنی است. تا حدی که موضوعاتی مانند توانمندی، طراحی تفکر، تبادل اندیشه و سایر روش‌های جدید نیز برای نگاهی متفاوت به مشکلات مورد نیاز است. اگر فردی از مشکلات، شناخت کافی داشته باشد می‌تواند آنها را هم با استفاده از روش فنی و هم با استفاده از فناوری‌های جدید برطرف کند. درک این نکته مهم است که تحول دیجیتال هرگز توسط فناوری ایجاد نمی‌شود، بلکه همیشه در حال حل کردن یک مشکل یا ارائه یک رویکرد جدید به مشتریان است. راه حل شروع تحول دیجیتال همیشه مشتری مداری بوده است نه فناوری.

دیجیتالی شدن در زمینه‌های مختلف (Digitization)

در هوشمند سازی کسب‌وکار، دیجیتالی شدن به‌خودی‌خود تنها فرآیند فشرده‌سازی رسانه‌های آنالوگ به بیت و بایت است که می‌توانند در قالب دیجیتال در دسترس قرار بگیرند. این رسانه‌ها می‌توانند فیلم، تصویر یا موارد دیگر باشند. محصولات آنالوگ و فیزیکی همیشه به‌صورت دیجیتالی تولید، کپی یا منتقل می‌شوند، البته نسخه اصلی دست‌نخورده باقی می‌ماند.

  • دیجیتالی شدن محتوا

در تجارت روزمره، دیجیتالی شدن می‌تواند به معنای دیجیتالی کردن اسنادی مانند برگ خریدها، بایگانی‌ها، محصولات و استفاده از آنها برای پردازش، ذخیره سازی یا اشتراک گذاری باشد. این اولین قسمت از نحوه تجارت دیجیتال با تبدیل اسناد و محتواهای آنالوگ به فرم دیجیتال است.

  • اتوماسیون به لطف دیجیتالی سازی

دیجیتال‌سازی را به‌عنوان اتوماسیون یا خودکار شدن عملیات نیز می‌شناسند؛ بنابراین می‌توان فرایندهای موجود را به‌صورت دیجیتالی یا خودکار طراحی کرد تا در مراحل کار صرفه‌جویی شود. شرکت‌ها معمولاً از اصطلاح دیجیتالی شدن زمانی استفاده می‌کنند که فرآیندهای خود را دیجیتالی یا اتوماتیک کرده باشند. دریافت سفارش، هماهنگی حمل و نقل، ارسال فاکتور، تماس با انبار برای حمل و نقل کالا، نمونه‌ای از روند اتوماتیک یک فرایند است. اتوماسیون، این امکان را به وجود می‌آورد تا فرایندهای گردش کار به طور خودکار انجام شوند.

  • تجارت دیجیتال

در تجارت دیجیتال، صحبت از دیجیتال‌سازی واحدهای کسب‌وکار است. امروزه به دلیل فناوری‌های دیجیتال و امکانات دیجیتالی، شرکت‌ها در حال تغییر هستند. این تغییرات شامل سازگاری مداوم با فناوری‌های جدید و سازگاری فرآیندهایی مانند زنجیره تأمین است که این اطمینان به وجود می‌آید افراد با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.

تفاوت دیجیتالی شدن و دیجیتال سازی

دیجیتال سازی بدون دیجیتالی شدن امکان‌پذیر نیست. دیجیتالی شدن تبدیل آنالوگ به دیجیتال است. در حالی که دیجیتال سازی، استفاده از فناوری‌های دیجیتالی و داده‌های دیجیتالی برای تأثیر بر نحوه انجام کار، تغییر نحوه تعامل مشتریان و شرکت‌ها و ایجاد جریان‌های درآمد جدید است. دیجیتالی شدن به بهینه سازی داخلی فرآیندها (به‌عنوان مثال، اتوماسیون کار و به حداقل رساندن کاغذ) اشاره دارد و منجر به کاهش هزینه می‌شود. برعکس، دیجیتال سازی یک استراتژی یا فرایندی است که فراتر از اجرای فناوری است و به معنای یک تغییر اساسی و عمیق در کل مدل کسب‌وکار است.

تفاوت دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال

در هوشمند سازی کسب‌وکار، اصطلاحات دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال برای بسیاری از مدیران اجرایی به یک معنا است. مشکل این است که حتی کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند هم اغلب تعریف مشخصی برای این دو حوزه ندارند و . زمانی که صحبت از دیجیتالی کردن کامل یک شرکت می‌شود یا باید همه چیز دیجیتالی شود یا فقط از ربات‌ها و دستگاه‌های هوشمند با اینترنت اشیا استفاده شود. کاربرد هر دو اصطلاح دیجیتالی شدن یا تحول دیجیتال، توسط متخصصان متفاوت است. از نظر برخی، ممکن است این تفاوت یک موضوع حاشیه‌ای یا بی‌اهمیت باشد؛ اما وقتی صحبت از شرکت‌ها و استراتژی‌های آنها می‌شود، این اصطلاحات اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کنند؛ بنابراین این موضوع تا اندازه‌ای ارزشمند است که هر مدیر باید تفاوت‌های جدی بین دیجیتالی شدن و تحول دیجیتال را درک کند.

تفاوت دیجیتال سازی و تحول دیجیتال

اگرچه مدیران مشاغل، اغلب از دیجیتال سازی به‌عنوان چتری برای تحول دیجیتال استفاده می‌کنند، اما این اصطلاحات بسیار متفاوت هستند. تحول دیجیتال نیازمند پذیرش بسیار گسترده‌تری از فناوری دیجیتال و تغییرات فرهنگی است و بیشتر از آنکه مربوط به فناوری دیجیتال باشد، مربوط به افراد است. این امر مستلزم تغییرات سازمانی بر اساس مشتری مداری است؛ چالش‌های اساسی فرهنگ سازمانی و استفاده از فناوری‌هایی که کارمندان را توانمند و قدرتمند می‌سازد. این تغییرات اغلب توسط مدیران، پشتیبانی می‌شود.

میزان موفقیت کسب‌وکارها از دیجیتالی شدن

در هوشمند سازی کسب‌وکار، واقعیت این است که تعداد کمی از مشاغل دچار تحولات موفق دیجیتالی شده‌اند. مطالعه جهانی در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که فقط ۲۵ درصد از سازمان‌ها به مشاغل دیجیتالی تبدیل شده‌اند، ۴۱ درصد در مسیر تحول آفرین بوده و ۳۴ درصد بیش از آنکه عملیاتی شوند فقط به طور تئوری به این موضوع پرداختند. آنچه قابل توجه است، ۸۵ درصد مدیران اظهار داشتند که رسیدن به بلوغ دیجیتال برای موفقیت سازمانی بسیار حیاتی و مهم است. اختلاف بین تشخیص دیجیتال به عنوان یک ضرورت رقابتی و موفقیت‌آمیز در اجرای یک استراتژی تحول آفرین، نشان می‌دهد که بسیاری از مدیران نمی‌دانند چگونه می‌توانند فرصت‌هایی را که دیجیتال برای مردم، فرآیندها و فناوری به وجود می‌آورد را استفاده کنند. کسانی که دیجیتالی شدن را نادیده می‌گیرند و برای آن اهمیتی قائل نیستند، ممکن است کسب‌وکار آنها به خطر افتد، به‌ویژه زمانی که رقبا یا مزاحم‌های زیرکانه و باهوش داشته باشند.

هوشمند سازی کسب کار با دیجیتالی شدن

تحول دیجیتالی سازمان‌ها تنها با استفاده از تکنولوژی و فناوری اطلاعات امکان پذیر نخواهد بود. زمانی تحول دیجیتالی در کسب‌وکارها ایجاد می‌شود که ابزارهای فناوری اطلاعات منجر به تغییر ساختار کسب‌وکار و تغییر الگوها شود و با این دو تغییر، مدیران می‌توانند در حوزه مالی کسب‌وکار، تغییرات مثبت ایجاد کنند. بسیاری از سازمان‌ها معتقد هستند که بهبود فرایندهای کسب‌وکار به سمت دیجیتالی شدن و دیجیتال سازی، آنها را سودآورتر کرده است و با توجه‌ به اینکه امروزه رقابت در کسب‌وکارها تنگ‌تر می‌شود، باید مدیران برای هوشمند سازی کسب‌وکار موضوع دیجیتالی را در اولویت کار خود قرار دهند.

سؤالات پرتکرار

  1. مفهوم دیجیتالی شدن چیست؟

فرآیند فشرده‌سازی رسانه‌های آنالوگ به بیت و بایت و دیجیتال را دیجیتالی شدن می‌نامند.

۲. دیجیتال سازی از دیدگاه آکادمیک برنن و کریس چیست؟

دیجیتال سازی از نظر برنن و کریس ارتباطات دیجیتال و تأثیر رسانه‌های دیجیتال بر زندگی اجتماعی است.

۳. تفاوت دیجیتالی شدن و دیجیتال سازی

در هوشمند سازی کسب‌وکار، دیجیتالی شدن به معنای تبدیل محصولات آنالوگ به دیجیتال با هدف بهبود بخشی از فرآیندهای کسب‌وکار است. دیجیتالی سازی بر پایه اطلاعات دیجیتال شکل می‌گیرد و به معنای استفاده از فناوری‌‌های دیجیتال به منظور خلق درآمد و بهبود کسب‌وکار است. می‌توان گفت از ملزومات دیجیتالی شدن، دیجیتال سازی است.

۴. تفاوت دیجیتال سازی و تحول دیجیتال چیست؟

تحول دیجیتال بر پایه مشتری‌مداری است و خیلی نیازمند فناوری دیجیتال نیست. در واقع تحول دیجیتال یک استراتژی برای هوشمند سازی کسب‌وکار است. تحول دیجیتال در سازمان‌هایی که از ابتدا دیجیتالی بوده‌اند بررسی نمی‌شود. کسب‌وکارهایی که به طور سنتی فعالیت داشته‌اند و حالا با گذشت زمان  به سمت دیجیتالی شدن حرکت کرده‌‌اند در زمینه تحول دیجیتال، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

 

نکات کلیدی:

  • دیجیتالی شدن: فرآیند تبدیل آنالوگ به دیجیتال
  • دیجیتال سازی: استفاده از فناوری‌های دیجیتالی و داده‌های دیجیتالی برای:
  1. تاثیرگذاری بر نحوه انجام کار
  2. بوجود آوردن جریان‌های درآمد جدید
  3. تغییر نحوه تعامل مشتریان و شرکت‌ها
  • تحول دیجیتال: تعییرات تئوریک در کسب‌وکارها و ادغام تکنولوژی دیجیتال در همه بخش‌های کسب و کار

منبع:

medium

پست‌های مرتبط

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کارها

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کارها

هوش مصنوعی قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود را در شاخه‌های مختلف صنعتی نشان داده است. اما کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت یکی از جدیدترین قابلیت‌های آن است.

تحول دیجیتال استارباکس

تحول دیجیتال استارباکس

شرکت استارباکس به عنوان معروف‌ترین کافی شاپ زنجیره‌ای در دنیا، سرگذشت جالبی دارد. در این مقاله سیر تحول دیجیتال استارباکس را بررسی کرده‌ایم.

دیدگاه

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *