NFT  چیست؟ + از چیستی تا نحوه خرید و فروش و هزینه‌های تولید

مرداد ۱۲, ۱۴۰۱
عظیم مدیا 8 مقالات 8 آینده پژوهی 8 NFT 8 NFT  چیست؟ + از چیستی تا نحوه خرید و فروش و هزینه‌های تولید

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

nft چیست

حدود دو سال پیش بازار در تب و تاب ارز دیجیتال بود و نام بیت کوین، اتریوم و چند ارز دیگر بر سر زبان‌ها افتاده بود. اما یک سال بعد نام NFT بود که در بازارهای دیجیتال در بین کاربران می‌چرخید. دیکشنری کالینز (Collins Dictionary) اعلام کرده است که کلمه سال ۲۰۲۱، NFT است و بسیاری را به این فکر انداخته است که واقعاً NFT چیست. در اینجا می خواهیم در مورد همه چیز‌هایی که باید در مورد این پدیده جدید بدانید، صحبت کنیم.

به نظر می‌رسد این روز‌ها توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) همه جا هستند. از هنر و موسیقی گرفته تا تاکو (غذا‌های مکزیکی) و دستمال توالت، این دارایی‌های دیجیتال برخی به قیمت میلیون‌ها دلار فروخته می‌شوند.

اما آیا NFT‌ها با ارزش هستند؟ برخی از کارشناسان می‌گویند که آن‌ها حبابی هستند که آماده بیرون آمدن هستند، مانند حباب دات کام (Dot-com Bubble) یا Beanie Babies. برخی دیگر بر این باورند که NFT‌ها آمده‌اند تا سرمایه‌گذاری را برای همیشه تغییر دهند. در ادامه می‌گوییم که nft چیست؟ چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟ چگونه کار می‌کند و در چه مواردی استفاده می‌شود؟ چگونه باید آن را خرید و هزینه‌های ساخت آن چقدر است؟

در ادامه میخوانید:

ارز دیجیتال NFT چیست؟

NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی، مانند آیتم هایی که در دنیای هنر، موسیقی، بازی و ویدیو‌ها هستند را نشان می‌دهد. NFT‌ها اغلب با ارز‌های رمزنگاری شده و به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند و معمولاً با همان روش رمز‌نگاری ارز‌های دیجیتال، کدگذاری می‌شوند.

اگرچه NFT‌ها از سال ۲۰۱۴ وجود داشته‌اند، اما در حال حاضر شهرت زیادی به دست آورده‌اند زیرا به روشی برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال تبدیل شده‌اند. ارزش بازار NFT‌ها تنها در سال ۲۰۲۱ به ۴۱ میلیارد دلار رسید که به ارزش کل بازار جهانی هنر‌های زیبا نزدیک شد.

NFT‌ها نیز عموماً در نوع خود بسیار محدود و منحصر به فرد هستند و کد‌های شناسایی یکتایی دارند. آری یو (Arry Yu)، رئیس انجمن صنعت فناوری واشنگتن شورای بلاک چین Cascadia و مدیر عامل Yellow Umbrella Ventures می‌گوید:

در اصل، NFT‌ها کمیابی دیجیتال ( Digital Scarcity ) ایجاد می‌کنند.

این در تضاد کامل با بیشتر خلاقیت‌های دیجیتالی است که تقریباً تولید و عرضه آن‌ها بی‌نهایت است. در واقع، قطع عرضه باعث می‌شود ارزش یک دارایی معین، با توجه به تقاضای زیاد آن افزایش یابد.

اما بسیاری از NFT‌ها، به خصوص در روز‌های اول توسعه این فناوری، خلاقیت‌های دیجیتالی بوده‌اند که در جا‌های دیگر نیز وجود داشته‌اند، مانند کلیپ‌های ویدیویی نمادین از بازی‌های NBA یا نسخه‌هایی از هنر‌های دیجیتال که در اینستاگرام پخش شده بودند. اما هم اکنون رمزنگاری شده‌اند.

هنرمند مشهور دیجیتال، مایک وینکلمن (Mike Winklemann)، معروف به “بیپل (Beeple)”، ۵۰۰۰ نقاشی خود را با هم  ترکیب کرد تا معروف‌ترین NFT سال ۲۰۲۱، یعنی “EVERYDAYS: The First 5000 Days” را خلق کند. این اثر هنری دیجیتالی در کریستیز (Christie’s) با قیمت رکوردشکنی ۶۹.۳ میلیون دلار فروخته شد.

هر کسی می‌تواند تصاویر را به صورت تکی یا حتی کل تصاویر را به‌صورت آنلاین و رایگان مشاهده کند. پس چرا مردم حاضرند میلیون‌ها دلار را برای چیزی پرداخت کنند که می‌توانند به راحتی از آن اسکرین‌شات گرفته یا آن را دانلود کنند؟

در پاسخ باید گفت که یک NFT به خریدار اجازه می‌دهد تا کالای اصلی را داشته باشد. نه تنها این، بلکه حاوی احراز هویت داخلی است که به عنوان مدرک و سند مالکیت عمل می‌کند. گردآورنده‌های آثار دیجیتالی یا همان کلکسیونر‌ها برای فخر فروشی‌های دیجیتالی (Digital Bragging Rights) تقریباً بیشتر از خود کالا برای آن ارزش قائل هستند. همچنین کلکسیونرها می توانند از این آثار منحصر به فرد، در خانه های متاورسی خود استفاده کنند.

NFT چه تفاوتی با ارز دیجیتال دارد؟

پس از دانستن اینکه NFT چیست به سراغ تفاوت آن با ارز‌های دیجیتال می‌رویم. NFT مخفف non-fungible token است. به طور کلی با استفاده از همان نوع برنامه‌نویسی ساخته می‌شود که ارز‌های دیجیتالی مانند بیت کوین یا اتریوم بوجود آمدند، اما شباهت آن‌ها فقط همین است.

بیایید صحبت و توضیح در مورد تفاوت‌ها را با یک سؤال ادامه دهیم که قابلیت تعویض FUNGIBLE چیست؟

پول فیزیکی و ارز‌های دیجیتال «قابل تعویض» هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر معامله یا مبادله کرد. آن‌ها همچنین از نظر ارزش برابر هستند، یک دلار همیشه ارزش یک دلار دیگر را دارد. یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. قابلیت تعویض کریپتو آن را به وسیله‌ای قابل اعتماد برای انجام تراکنش‌هایی تبدیل می‌کند که بر بستر بلاک چین انجام می‌شود.

اما NFT‌ها متفاوت هستند. هر ان اف تی دارای یک امضای دیجیتال است که امکان مبادله یا برابری NFT‌ها را با یکدیگر غیرممکن می‌کند. بنابراین غیرقابل تعویض (non-fungible) هستند. برای مثال، یک کلیپ NBA Top Shot برابر با EVERYDAYS نیست حتی اگر هر دو NFT باشند. همچنین یک کلیپ NBA Top Shot حتی لزوماً با کلیپ دیگر NBA Top Shot برابر نیست.

NFT چگونه کار می‌کند؟

حال که دانستید NFT چیست و به تفاوت آن با ارز‌های دیجیتال پی بردید، به شما می‌گوییم که NFT چگونه کار می‌کند. NFT‌ها در بستر بلاکچین که یک دفتر کل عمومی توزیع شده است و تراکنش‌ها را ثبت می‌کند قرار دارند. احتمالاً با بلاک چین به عنوان بستری که معاملات ارز‌های دیجیتال را ممکن می‌کند آشنا هستید.

اگرچه بلاک چین‌های مختلفی از NFT‌ها پشتیبانی می‌کنند، اما به طور خاص، NFT‌ها معمولاً روی بلاک چین اتریوم نگهداری می‌شوند.

یک NFT از اشیاء دیجیتالی ایجاد می‌شود که هم موارد محسوس و هم ناملموس را نشان می‌دهند، از جمله:

 • هنر گرافیک
 • گیف‌ها
 • ویدیو‌ها و نکات مهم ورزشی
 • کلکسیونی‌ها
 • آواتار‌های مجازی و پوسته‌های بازی‌های ویدیویی
 • کفش‌های کتانی طرح دار
 • موسیقی

حتی توییت‌ها هم می‌توانند به عنوان NFT حساب شوند. جک دورسی (Jack Dorsey)، یکی از بنیانگذاران توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT به قیمت بیش از ۲.۹ میلیون دلار فروخت.

فروش توییت nft

در اصل، NFT‌ها مانند کلکسیون‌های فیزیکی هستند و تنها تفاوتی که دارند این است که دیجیتالی هستند. بنابراین به جای اینکه یک تابلوی رنگ روغن واقعی به دیوار آویزان شود، خریدار یک فایل دیجیتال دریافت می‌کند.

NFT‌ها همچنین از حقوق مالکیت انحصاری برخوردار هستند و می‌توانند در هر زمان تنها یک مالک داشته باشند. استفاده از فناوری بلاک چین، تأیید مالکیت و انتقال توکن‌ها را بین مالکان آسان می‌کند. همچنین سازنده توکن می‌تواند اطلاعات خاصی را در NFT ذخیره کند. به عنوان مثال، هنرمندان می‌توانند آثار هنری خود را با درج امضای خود در NFT قرار دهند.

NFT برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

تا کنون با مفهوم NFT چیست، آشنا شدید و پس از فهم تفاوت‌های آن با ارز‌های دیجیتال، متوجه شدید که چگونه کار می‌کند. حال می‌خواهیم به کاربرد NFT بپردازیم. خیلی ها برایشان سوال پیش میاید که سرمایه گذاری در NFT و متاورس چیست و به چه صورت است، وقتی با کاربرد ان اف تی آشنا شوید به پاسخ این سوال هم خواهید رسید. فناوری بلاک چین و NFT به هنرمندان و سازندگان محتوا فرصتی منحصر به فرد برای کسب درآمد از کالا‌هایشان می‌دهد.

به عنوان مثال هنرمندان، دیگر مجبور نیستند برای فروش آثار خود به گالری‌ها اعتماد کنند. در عوض، می‌تواند آن را مستقیماً به‌عنوان NFT به مصرف‌کننده بفروشد که برای آن‌ها سود بیشتری نیز دارد.

 علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند در حق امتیاز (royalties) سهیم باشند تا هر زمان که هنرشان به صاحب جدید فروخته شد، درصدی از فروش را دریافت کنند. این یک ویژگی جذاب است زیرا هنرمندان معمولاً پس از فروش آثار هنری خود، از آن آثار دیگر درآمدی نخواهند داشت.

هنر، تنها راه کسب درآمد از NFT نیست. چند نمونه دیگر از راه‌های کسب درآمد را در ادامه آورده‌ایم:

 •  برند‌هایی مانند Charmin و Taco Bell، تم‌های NFT خود را به حراج گذاشته‌اند تا برای امور خیریه سرمایه جمع‌آوری کنند.
 •  Charmin پیشنهاد خود را NFTP (non-fungible toilet paper) نامید که به معنای کاغذ توالت غیرقابل تعویض است. 
 • NFT هنری تاکو بل (Taco Bell) نیز در عرض چند دقیقه به فروش رفت و بالاترین پیشنهاد‌ به ارزش ۱.۵ اتر WETH بود که برابر با ۲۲۹۱.۱۱۵ دلار در زمان نگارش مقاله یعنی در تاریخ ۳ مرداد ۱۴۰۱ است.
 • Nyan Cat، یک GIF متعلق به دوره ۲۰۱۱ از یک گربه با بدن پاپ تارت است.
 •  Pop-Tarts یک برند شیرینی است که توسط Kellogg’s از سال ۱۹۶۴ تولید و توزیع می‌شود.
 •  Nyan Cat در ماه فوریه به قیمت نزدیک به ۶۰۰۰۰۰ دلار فروخته شد.
 •  بازی ان اف تی NBA Top Shot تا اواخر مارس بیش از ۵۰۰ میلیون دلار فروش داشت. 
 • NFT مشهور LeBron James بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار فروخته شد.

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و لیندزی لوهان (Lindsay Lohan) در حال شیرجه زدن در دنیای NFT‌ها هستند و خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصر به فرد خود را به عنوان NFT‌های رمزنگاری شده منتشر می‌کنند.

نحوه خرید NFT چیست؟

اگر می‌خواهید کلکسیون NFT خود را راه‌اندازی کنید، باید برخی از موارد کلیدی را انجام دهید:

 1. ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارز‌های دیجیتال را می‌دهد. 
 2. با توجه به اینکه ارائه‌دهنده NFT شما چه ارز‌هایی را می‌پذیرد، احتمالاً نیاز به خرید ارز‌های دیجیتالی مانند اتر دارید. 
 3. پس از آن می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری در پلتفرم‌هایی مانند Coinbase، Kraken، eToro و حتی PayPal و Robinhood، کریپتو خریداری کنید. اما پیشنهاد ما به کاربران ایرانی صرافی بایننس است. 
 4. سپس می‌توانید آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

نکته: هنگام تحقیق در مورد صرافی‌ها، باید هزینه‌ها را در نظر داشته باشید. اکثر صرافی‌ها هنگام خرید رمزارز حداقل درصدی از تراکنش شما را دریافت می‌کنند.

 1.  هنگامی که کیف پول خود را راه‌اندازی و ارز دیجیتالی مانند اتر را خریداری کردید، دیگر هیچ مانعی در سایت‌های NFT برای خرید وجود نخواهد داشت.
ارزهایی که میتوان با آن NFT خرید

با چه ارز‌های دیجیتالی می‌توان NFT خرید؟

علاوه بر اتریوم، ارز‌های دیجیتال دیگری وجود دارد که شما می‌توانید به وسیله آن‌ها NFT خریداری کنید. در ادامه این ارز‌های دیجیتال را آورده‌ایم:

 • سولانا
 •  تزوس
 •  پالم
 •  Polygon Flow
 •  Arbitrum
 •  موم

آیا ساخت NFT هزینه دارد؟

اگر در حال برنامه‌ریزی برای ساخت NFT هستید، مهم است که تمام هزینه‌های مربوط به ایجاد آن را بدانید. بلاک چین‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید اما هزینه‌های مرتبط با آن‌ها متفاوت است. پس هزینه ایجاد یک NFT چقدر است؟

میانگین هزینه ایجاد یک NFT از ۰.۰۵ دلار تا بیش از ۱۵۰ دلار متغیر است. بلاک‌چین اتریوم گران‌ترین بلاک‌چین با هزینه متوسط ۷۰ دلار است و Solana ارزان‌ترین بلاک‌چین است که به‌طور میانگین تنها ۰. ۰۱ دلار هزینه برای ایجاد NFT دارد. این‌ها شامل هزینه‌های کارمزد که از ۲.۵٪ تا ۵٪ متغیر است، نمی‌شود.

هزینه ایجاد یک NFT در نهایت به این بستگی دارد که شما تصمیم بگیرید NFT خود را بر روی کدام بلاک چین ایجاد کنید.

ساخت NFT رایگان امکان‌پذیر است؟

خبر خوب اینکه امکان ساخت NFT رایگان نیز وجود دارد. با استفاده از بلاک چین Polygon می‌توانید یک NFT را به صورت رایگان ایجاد کنید. استفاده از قابلیت lazy minting به شما این امکان را می‌دهد تا زمانی که NFT شما به فروش برسد، یک NFT رایگان ایجاد کنید. اما شما می‌توانید از بلاک چین‌های ارزان قیمت مانند Solana ،Tezos ،Avalanche یا WAX برای ایجاد NFT ارزان استفاده کنید. در زیر نموداری از محبوب‌ترین بلاک چین‌های NFT و هزینه ایجاد یک NFT با استفاده از هر کدام آورده شده است.

بلاکچین‌های NFTهزینه ساخت یک NFT
Ethereum۰.۰۱ – ۰.۰۵ ETH ($50 – $۱۵۰)
Solana۰.۰۰۰۰۱ SOL ($0.01)
PolygonFree (subjective to marketplace fees)
Tezos.۰۸ – ۳.۶ XTZ ($0.20 – $۸)
Cardano.۱۷ – ۱.۵ ADA ($0.13 – $۱.۱۵)
WAX۰.۱۳ – ۱۳ WAXP ($0.05 – $۵)
Avalanche۰.۰۰۸ –. ۰۲ AVAX ($0.50 – $۱.۵۰)
Zilliqa۰.۷ – ۲.۹ ZIL ($0.05 – $۰.۲۰)

تعداد بسیار کمی از بازار‌های NFT (NFT marketplaces) و حتی بلاک چین‌های بسیار کمی وجود دارند که به شما این امکان را می‌دهند تا یک NFT کاملاً رایگان ایجاد کنید. از آنجایی که بلاک‌چین‌ها توسط یک نفر اداره نمی‌شوند و تعدادی از افراد در سر تا سر جهان هستند که زمان و منابع خود را برای حفظ هر بلاک چین صرف می‌کنند، بنابراین کاربران باید هزینه‌ای بپردازند.

با این حال، برخی از بازار‌های NFT اتریوم وجود دارند که گزینه‌هایی را برای کاهش هزینه اولیه ساخت NFT ارائه می‌دهند و در برخی موارد، حتی حذف کامل این هزینه‌ها.

Lazy Minting

اما Lazy Minting چیست، ارتباط آن با NFT چیست و چه کمکی به استخراج NFT می‌کند؟ Lazy Minting به شما این امکان را می‌دهد که یک NFT، خارج از زنجیره (خارج از بلاک چین اصلی) ایجاد کنید تا از هزینه اولیه ایجاد NFT جلوگیری کنید. 

این قابلیت به شما امکانی را می‌دهد که یک NFT رایگان ایجاد کنید. اما فقط زمانی که NFT شما فروخته شد و به صورت زنجیره‌ای (بلاک چین اصلی) منتشر شد، هزینه آن را پرداخت کنید. Lazy minting یک گزینه عالی است، به خصوص اگر تازه شروع به ایجاد NFT کرده‌اید.

در زیر لیستی از بازار‌های محبوب NFT وجود دارد که Lazy Minting را ارائه می‌دهند:

 • OpenSea
 •  Rarible
 •   Nifty Gateway

Gasless minting

به NFT شما اجازه می‌دهد تا در بلاک چین قابل دسترس باشد؛ بدون اینکه چیزی به بلاک چین ارسال شده باشد. این بدان معناست که هیچ تراکنشی رخ نمی‌دهد. بنابراین لازم نیست برای ایجاد NFT خود هیچ هزینه‌ای بپردازید. Gasless minting به کاربران جدید اجازه ورود به فضای NFT را می‌دهد.

در حال حاضر، Mintable تنها بازاری است که Gasless minting را ارائه می‌دهد. Mintable فقط ۵٪ کارمزد بازار را به عنوان پاداش برای تمام فروش‌های انجام شده از طریق Gasless minting دریافت می‌کند.

عکس nft چیست؟

معمولاً هنرمندان و عکاسان برای افزایش درآمد خود، آثار هنری و عکس‌های خود را به صورت دیجیتال در می‌آورند. این عکس‌ها و آثار هنری دیجیتالی که در بلاکچین ایجاد می‌شوند را NFT عکس می‌گویند. در واقع هنرمندان آثار هنری خود که به صورت NFT و منحصر به فرد شده است را می‌توانند به دوستداران هنر و کلکسیونر‌ها فروخته و در قبال آن ارز دیجیتال دریافت کنند.

سایت های فروش عکس nft چیست

سایت‌های فروش عکس NFT کدامند؟

در زیر سایت‌های فروش عکس nft را برای شما آورده‌ایم که از طریق آن‌ها می‌توانید به کیف پول دیجیتال خود متصل شده و NFT مورد نظر خود را با پرداخت هزینه‌ای که در زیر هر توکن مشخص شده خریداری کنید.

کلام آخر

اگر تا اینجای مقاله به ما همراه بوده‌اید، پس علاقه زیادی به دنیای دیجیتال و آینده روشن آن دارید. با توجه به اینکه توکن‌های NFT در بستر Web3 ایجاد می‌شوند و درآمد زیادی می‌توانند داشته باشند، تیم آینده پژوهی و خدمات دیجیتال مارکتینگ عظیم مدیا برای رشد کسب و کار شما، خدمات مشاوره رایگان خود را در دو حوزه زیر ارائه می‌کند:

 • خدمات دیجیتال مارکتینگ در فضای وب ۳
 • ایجاد و توسعه پروژه‌های NFT

نکات کلیدی

 • NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی را نشان می‌دهد و درآمد بسیار بالایی نیز دارد.
 • عکس NFT همان آثار هنری است که هنرمندان آن را به صورت عکس دیجیتالی تبدیل کرده و در بستر بلاکچین معامله می‌کنند.
 • ساخت NFT رایگان با استفاده از بلاک چین Polygon امکانپذیر است.
 • برخی از بازار‌های NFT اتریوم، گزینه‌هایی را برای کاهش هزینه اولیه ساخت NFT ارائه می‌دهند مانند: Lazy Minting و Gasless minting.
 • پول فیزیکی و ارز‌های دیجیتال را می‌توان با یکدیگر معامله کرد اما NFT‌ها غیر قابل معاوضه هستند.
 • یک NFT از اشیاء دیجیتالی از جمله موارد زیر ایجاد می‌شود:
  • هنر گرافیک
  • گیف‌ها
  • ویدیو‌ها و نکات مهم ورزشی
  • کلکسیونی‌ها
  • آواتار‌های مجازی و پوسته‌های بازی‌های ویدیویی
  • کفش‌های کتانی طرح دار
  • موسیقی‌ها
  • توییت‌ها

سؤالات متداول

Nft چیست؟

NFT‌ها (توکن‌های غیرقابل تعویض) توکن‌های رمزنگاری منحصربه‌فردی هستند که روی یک بلاک چین وجود دارند. NFT‌ها آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را نشان می‌دهند.

NFT چگونه کار می‌کند؟

NFT به معنای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است که معمولاً با استفاده از همان نوع برنامه‌نویسی مورد استفاده برای ارز‌های دیجیتال ایجاد می‌شوند

آیا NFT ارزش خرید دارد؟

یک NFT دارای ارزش است زیرا جامعه معتقد است که ارزشمند می‌باشد. این ارزشمند بودن برای همه آثار هنری و کلکسیونی نیز صادق است

قابلیت تعویض FUNGIBLE چیست؟

تعویض‌پذیری یا Fungibility به این معناست که یک ارز یا دارایی را بتوان با یک ارز دیگر به همان ارزش مبادله کرد.

ویژگی‌های اصلی توکن NFT چیست؟

غیرقابل تعویض بودن- کمیاب بودن- غیرقابل تقسیم بودن (مالکیت هم زمان چند شخص برای یک توکن امکان پذیر نیست )- منحصر به‌ فرد بودن

منبع

نویسنده: زینب قرائتی

پست‌های مرتبط

۴ ترفند دیجیتال مارکتینگ سالن زیبایی + ۵ روش استفاده از ابزار

۴ ترفند دیجیتال مارکتینگ سالن زیبایی + ۵ روش استفاده از ابزار

سالن‌های زیبایی، مراکز ماساژ، سلامتی، سالن‌های ناخن و سایر ارائه‌دهندگان زیبایی درگیر نبردی دیوانه‌کننده هستند تا مشتریان جدیدی را به دست آورند. شما چه یک آرایشگر باشید یا صاحب یک سالن زیبایی بزرگ، هنوز هم می‌توانید با کمی تلاش در بازاریابی دیجیتال، دستاورد‌های قابل...

دیدگاه

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.