آینده پژوهی

نویسنده: حمیده کریمی

بهمن ۲۰, ۱۳۹۹
عظیم مدیا 8 مقالات 8 آینده پژوهی 8 کسب و کارهای کوچک پرسود با نگاهی به آینده

کسب و کارهای کوچک پرسود با نگاهی به آینده

کسب و کارهای کوچک پرسود

کسب و کارهای آینده بدون تردید با کسب‌وکارهای سنتی تفاوت خواهند داشت، به همین دلیل است که آینده پژوهی کسب و کارهای کوچک پرسود اهمیت زیادی دارد. برای اینکه فعالیتی را آغاز کنید و از پرسود بودن آن چه برای امروز چه برای آینده اطمینان حاصل کنید، باید روند تغییر زندگی و کسب‌وکار را در نظر بگیرید. از این چند ایده برای راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان الهام بگیرید.

اگر در فکر این هستید که کسب و کار کوچک با سرمایه ی کم داشته باشید که به این زودی‌ها دچار افت نشود، باید روند کسب‌وکارها در دنیای آینده را در نظر بگیرید. آینده پژوهی کسب و کارهای کوچک پرسود به شما کمک می‌کند تا ایده‌های تازه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار داشته باشید.

در ادامه می‌خوانید:

چه عاملی باعث موفقیت کسب و کارهای کوچک پرسود است؟

چه عاملی باعث موفقیت کسب و کارهای کوچک پرسود است؟

راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک، آنقدرها که فکر می‌کنید سخت نیست. برای شروع کسب‌وکار به این سه فاکتور نیاز دارید:

 • خدمات یا محصولاتی برای فروش
 • کسی که مشتری و نیازمند به خدمات و محصولات شما باشد
 • راهی برای رساندن خدمات و محصولات به دست مشتری

اگر دوستان و فامیل برای حل کردن مشکلات کامپیوتر خود به شما مراجعه می‌کنند، شما می‌توانید با این مهارت‌تان یک کسب و کار کوچک راه بیاندازید. اگر برخی از تعمیرات پایه منزل را می‌توانید انجام دهید، همین کار را می‌توانید برای دیگران هم انجام دهید. اگر مهارت و استعدادی دارید که از آن برای انجام وظایف محل کار خود استفاده می‌کنید، شاید بتوانید خودتان به شکل جداگانه پروژه بگیرید و همان کار را انجام دهید و در نهایت آن را به کسب‌وکار شخصی تبدیل کنید.

در مجموع هر ایده‌ای که داشته باشید و سه فاکتور بالا را داشته باشد می‌تواند یک کسب و کار کوچک درآمدزا باشد. اما اگر می‌خواهید کار متفاوتی انجام دهید و درآمد بیشتری کسب کنید، می‌توانید با کمک آینده پژوهی کسب‌ و کار  ایده‌های جذابی برای راه‌اندازی یک کار شخصی پیدا کنید.

کدام نوع کسب‌وکارهای کوچک، پرسود هستند؟

کدام نوع کسب‌وکارهای کوچک، پرسود هستند؟

امروزه کسب‌وکارهای خدماتی رونق خوبی دارند و این دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل موفقیت این کسب‌وکارها این است که معمولا هزینه اولیه چندانی نیاز ندارید. اگر برای شروع کار خود به مکان فیزیکی و کالا نیاز نداشته باشید، بیشتر پولی که به دست می‌آورید سود کسب‌وکار شما است.

کسب‌کارهایی که نیاز به مکان فیزیکی یا کالا و محصولات اولیه دارند، راه‌ادازی آنها پرهزینه‌تر است. هزینه اجاره دفتر یا فروشگاه، هزینه امکانات دفتر یا فروشگاه، خرید اجناس یا ابزارهای اولیه و… هزینه‌هایی است که نمی‌توانید از آنها صرف نظر کنید و باعث می‌شوند که بخشی از سود کسب‌وکارتان را به آنها اختصاص دهید.

پرسودترین کسب‌وکارها، آنهایی هستند که قابلیت گسترش داشته باشند. مثلا کاری که برای کسی انجام می‌دهید و دستمزد خود را ساعتی می‌گیرید قابلیت گسترش ندارد چون نمی‌توانید بیشتر از چند ساعت در روز کار کنید. ولی کسب‌وکاری که بتواند گسترش پیدا کند بدون اینکه وقت بیشتری روی آن بگذارید، پرسودتر است. مثلا بدون اینکه وقت بیشتری در دفتر کار خود بگذرانید، سعی کنید مشتریان‌ فروشگاه آنلاین‌تان را افزایش دهید. بسیاری از کسب‌وکارها و خدمات با افزایش نیروی کار گسترش پیدا می‌کنند ولی به دنبال افزایش نیروی کار، هزینه کسب‌وکار هم بیشتر می‌شود.

چرا باید کسب و کارهای کوچک را با در نظر گرفتن آینده راه بیاندازیم؟

چرا باید کسب و کارهای کوچک را با در نظر گرفتن آینده راه بیاندازیم؟

ویژگی مشترک کارآفرینان موفق این است که آنها دنبال روندهای تکراری موجود نمی‌روند و نیازهای بازار را زودتر از سایر رقبای خود پیش‌بینی می‌کنند. البته بدون تردید این چنین پیش‌بینی‌ها بدون ریسک نیست ولی اگر همه چیز درست پیش برود، نتیجه بسیار قابل توجهی دارد.

از این گذشته، اختراعات اساسی مانند اتومبیل، اینترنت و تلفن‌های هوشمند در ابتدای معرفی با مقدار زیادی بدبینی مواجه شدند. اما اختراع اتومبیل مجموعه‌ای از کسب وکارهای کوچک را ایجاد کرد مثلا ساخت و تعمیر قطعات، نمایشگاه‌های خرید و فروش و دفاتر خدمات. اینترنت باعث به وجود آمدن کسب‌وکارها و شرکت‌های اینترنتی فراوانی شد که بعضی از آنها مثلا آمازون از یک کسب‌وکار بسیار کوچک شروع کردند و بعدا به یک شرکت بزرگ در سطح جهانی تبدیل شدند. کسب‌وکارهای کوچک آینده چه خواهد بود و چطور می‌توانیم آنها را پیدا کنیم؟

زمینه‌های انرژی و فناوری پاک به نظر می‌رسد زمینه رشد دارند مانند فناوری نانو، سرگرمی و هر آنچه برای تامین تقاضای فزاینده سازگاری این سیاره با جمعیت رو به رشد آن مورد نیاز است. آینده پژوهی کسب و کارهای کوچک پرسود با بررسی این نیازها انجام می‌شود.

ایده های کسب و کار کوچک برای دنیای آینده

ایده های کسب و کار کوچک برای دنیای آینده

سرعت تغییرات در دنیای کسب وکار، این روزها بیشتر از هر زمان دیگری است و همه این تغییرات به لطف جهانی شدن و فناوری دیجیتال است. در ادامه چند ایده برای راه‌اندازی کسب و کار کوچک  پرسود مطرح می‌کنیم که به نظر می‌رسد در آینده رشد قابل توجهی خواهند داشت:

دراپ ‌شیپینگ

دراپ ‌شیپینگ

آیا دوست دارید محصولاتی را آنلاین بفروشید ولی پول کافی برای تهیه اجناس اولیه ندارید؟ دراپ شیپینگ بهترین گزینه برای شما است. دراپ شیپینگ یک بیزینس مدل تجارت آنلاین است که در آن لازم نیست هیچ محصول فیزیکی را مدیریت کنید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که یک فروشگاه آنلاین راه‌اندازی کنید و با یک تامین‌کننده که کار تامین محصول و بسته‌بندی و ارسال آن را انجام می‌دهد، همکاری کنید.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده مردم به این شیوه از کسب و کار روی بیاورند این است که مشکلاتی مثل تامین جنس اولیه ندارند. تهیه اجناس اولیه به مکانی برای نگهداری هم نیاز دارد.

ترجمه

مهارت افرادی که به چند زبان تسلط دارند، همیشه مورد نیاز است. اگر به زبان‌های دیگر تسلط دارید می‌توانید از این مهارت خود درآمد داشته باشید. در سایت‌های فریلنسری می‌توانید مشتری پیدا کنید و کم کم سابقه کار خود را افزایش دهید. به مرور زمان که شناخته شوید و مشتریان بیشتر پیدا کنید می‌توانید گروهی از مترجمان را تشکیل دهید و کار ترجمه را به یک کسب‌وکار کوچک تبدیل کنید. کسب و کارتان را در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت شخصی تبلیغ کنید تا مشتری‌های خود را افزایش دهید.

کترینگ خانگی

اگر در آشپزی مهارت دارید می‌توانید این مهارت را به یک کسب‌وکار کوچک تبدیل کنید. سرمایه اولیه‌ای که نیاز دارید بستگی به خودتان دارد. می‌توانید از آشپزی برای رویدادهای کوچک‌تر شروع کنید و به مرور زمان که شناخته شدید و مشتریان بیشتری پیدا کردید، امکانات بیشتری فراهم کنید ولی در ابتدا باید اندازه‌ای سفارش بگیرید که توانایی مدیریت آن را داشته باشید.

بیشتر افرادی که چنین کسب‌وکاری راه‌ می‌اندازند معمولا از وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی برای معرفی کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید شرکت در بازارچه‌های محلی را برای نشان دادن مهارت خود در آشپزی امتحان کنید.

دستیار مجازی

یکی از موفق‌ترین ایده‌های کسب وکار، ارائه خدمات دستیار مجازی است. همه افراد و سازمان‌ها، از شرکت‌های بزرگ گرفته تا شرکت‌های انفرادی به مدیریت روزمره کارهای خود نیاز دارند. شما می‌توانید از مهارت‌های سازمانی عالی خود استفاده کنید تا باری از دوش آنها برداشته شود. مطمئناً برای زمان و تلاشی که برای پاسخ به ایمیل‌ها، برنامه‌ریزی جلسات و انجام سایر وظایف اداری انجام می‌دهید، حقوق دریافت خواهید کرد.

بهبود وب‌سایت

یکی از ایده‌های جدید کسب‌وکار، بهبود و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها است. کاری که می‌توانید از خانه انجام دهید و نیاز به سرمایه کمی دارد. برای این کار باید وب‌سایتی را که قبلا راه‌اندازی شده، خریداری کنید. سپس با سئو، کانتنت مارکتینگ و تکنیک‌های دیگر، درآمد و بازدید سایت را افزایش دهید و دوباره آن را بفروشید. این کار به مقدار کمی سرمایه اولیه نیاز دارد و بیشتر به مهارت شما در بازاریابی دیجیتال بستگی دارد.

در مورد دیجیتال مارکتینگ بیشتر بخوانید:

از بازاریابی سنتی به دیجیتال؛ مزایای بازاریابی دیجیتال چیست؟

آموزش آنلاین

این روزها آموزش آنلاین رونق زیادی پیدا کرده است. شما هر مبحثی را که علاقه‌مند باشید می‌توانید از بهترین مربیان دنیا در آن زمینه یاد بگیرید. اگر خودتان در موضوعی ماهر و توانمند هستید مثلا هنر، ریاضی، زبان یا هر موضوع دیگر، می‌توانید کسب و کار آموزش آنلاین راه بیاندازید. قبل از شروع اطمینان حاصل کنید که در موضوعی که قرار است آموزش بدهید، تسلط کافی دارید.

برای شروع آموزش، مباحثی را امتحان کنید که در حیطه تخصصی شما است. این کار نه تنها یک منبع درآمد قابل توجه برای شما است، بلکه باعث می‌شود در حیطه کاری خود شناخته شوید. حتی با ابزارهای رایگانی مثل اسکایپ می‌توانید به دیگران آموزش دهید ولی پلتفرم‌های مخصوص آموزش آنلاین هم وجود دارد.

تولید محتوا

تقریبا هر شرکتی که در اینترنت حضور دارد، به تهیه محتوا در مورد محصول، محتوای بلاگ و… نیاز پیدا می‌کند. این یکی از مشاغلی است که در چند سال اخیر تقاضا برای آن زیاد بوده و در آینده هم این تقاضا وجود دارد. اگر در نوشتن مهارت دارید می‌توانید با گذراندن چند دوره آموزشی با پایه و اول نویسندگی محتوا آشنا شوید و از طریق وب سایت‌های فریلنسری پروژه بگیرید و فعالیت کنید.

می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی حضور پیدا کنید تا طیف وسیعی از افراد شما را بشناسند و بتوانید پروژه‌های بهتری بگیرید.

پشتیبانی وردپرس

بسیاری از وب‌سایت‌ها در وردپرس میزبانی می‌شوند و تقریبا هر مالک وب‌سایت به یک نفر پشتیبان وب‌سایت نیاز دارد. پس اگر به زیر و بم این پلتفرم آشنایی دارید، فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد از آن وجود دارد. برای پیدا کردن باگ‌ها، حل کردن مشکلات مربوط به CSS، بارگذاری محتوا و… می‌توانید به شرکت‌ها و اشخاص کمک کنید و از این راه درآمد خوبی داشته باشید. با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد وب‌سایت‌ها افزوده می‌شود، تقاضا برای این کار هم در حال افزایش است.

سئو

آیا در به دست آوردن بک‌لینک و بهبود رتبه یک سایت در موتورهای جست‌وجو تجربه دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است می‌توانید این مهارت خود را به پول تبدیل کنید. صاحبان سایت‌ها در سراسر دنیا دنبال افرادی هستند که مهارت خوبی در این زمینه داشته باشند. برای پیدا کردن مشتری باید در اینترنت حضور فعال داشته باشدی، رزومه خوبی فراهم کنید، نمونه‌هایی از پروژه‌های موفق‌تان را به دیگران نشان دهید. می‌توانید فقط در یک بخش و زمینه خاص فعالیت کنید یا با افزایش مهارت‌های خود هر آنچه مربوط به سئوی انواع سایت‌ها می‌شود فرا بگیرید.

توسعه اپلیکیشن

توسعه اپلیکیشن یکی از بهترین و پرسودترین کسب‌وکارهای کوچکی است که می‌توانید در پیش بگیرید. چون امروزه بیشتر شرکت‌ها دنبال ساخت اپلیکیشن هستند. لازم به ذکر است که با پیشرفت ابزارها و مقرون‌به‌صرفه شدن آنها، هزینه راه‌اندازی این کسب‌وکار هم کمتر شده است. با ساخت اپلیکیشن برای مشتریان می‌توانید یک درآمد غیرفعال داشته باشید. یا اینکه با استراتژی خوب برای درآمد زایی، همان اپلیکیشن را به یک منبع درآمد عالی برای خودتان تبدیل کنید.

عکاسی تصاویر استوک

تصاویر استوک این روزها در وبلاگ‌ها و دنیای اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما اگر دوربین و ابزارهای مناسب در اختیار دارید و عکاس هستید می‌توانید عکاسی تصاویر استوک انجام دهید و عکس‌هایی که می‌گیرید در وب‌سایت‌های مربوطه برای فروش بگذارید. برای این کار باید در پلتفرم‌هایی که امکان فروش عکس استوک را فراهم می‌کنند، نمونه تصاویر خود را قرار دهید. یا اینکه وب‌سایت اختصاصی خود را داشته باشید و عکس‌ها را مستقیما به خود مشتری بفروشید.

محصولات چاپی

محصولات چاپی سفارشی این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. از خودکار و دفتر گرفته تا ماگ و گلدان، امروزه انواع محصولات را می‌توانید با طراحی مورد نظر خودتان بفروشید. حتی می‌توانید طرح‌های اختصاصی برای هر نفر طراحی کنید و محصول نهایی را عرضه کنید. تنوع این محصولات بسیار زیاد است. ماگ، دفتر، زیرلیوانی، تی‌شرت، پد موس، استیکر، شال و روسری، جامدادی، تابلوهای مدرن و…

برای تبلیغ محصولات خودتان حتما باید در فضای اینترنت خصوصا شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر تصویر مثلا پینترست و اینستاگرام فعالیت کنید. از اینفلوئنسرها برای معرفی خودتان کمک بگیرید. حتی می‌توانید ویدیوهایی از محصولات خود تهیه و منتشر کنید.

تولید محتوای ویدیویی

مصرف محتوای ویدیویی در فضای آنلاین روز به روز بیشتر می‌شود. به همین دلیل تقاضا برای مهارت‌هایی مثل فیلمبرداری، ویرایش، سناریونویسی و هر آنچه که مربوط به تولیدمحتوای ویدیویی باشد در حال افزایش است. اگر در این زمینه مهارت دارید از فرصت استفاده کنید و اگر مهارت ندارید ولی علاقه‌مندید، در دوره‌های آموزشی شرکت کنید و یک مهارت تازه برای کسب درآمد و راه‌اندازی کسب ‌و کار کوچک پرسود یاد بگیرید. حتی می‌توانید به مرور زمان و بعد از حرفه‌ای شدن، استودیوی اختصاصی خود را داشته باشید و کسب‌وکارتان را گسترش دهید و حتی برای افراد دیگر هم شغل ایجاد کنید.

بهترین راه برای نشان دادن مهارت‌تان در تولید محتوای ویدیویی، داشتن یک کانال یوتیوب یا پیج اینستاگرام پرمحتوا است.

در مورد اینستاگرام مارکتینگ بیشتر بخوانید:

بازاریابی در اینستاگرام: پلتفرمی برای همه کسب و کارهای آنلاین

محصولات غذایی وگان

سفارش غذاهای وگان و تقاضا برای محصولات غذایی که در آن از محصولات حیوانی استفاده نشده باشد، در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است. بسیاری از افرادی که رژیم غذایی وگان یا گیاه‌خواری در پیش گرفته‌اند ممکن است به سادگی به غذاهای وگان دسترسی نداشته باشند. خصوصا تقاضا برای غذاهای فوری و آماده برای کسانی که فرصت آشپزی ندارند یا ظهرها در محل کار هستند افزایش یافته است. شما اگر دستی بر آشپزی دارید، اگر می‌توانید غذاها و طعم‌های جدید خلق کنید و اگر امکان تولید محصولات وگان دارید، از این فرصت استفاده کنید.

خبر خوب اینکه محصولات غذایی وگان را فقط کسانی که رژیم گیاه‌خواری دارند مصرف نمی‌کنند. سایر افراد هم ممکن است برای تنوع به محصولات شما روی بیاورند. پس نگران محدود بودن بازار هدف‌تان نباشید. انواع کیک و دسر، غذاهای سریع و حاضری، پیش‌غذا و… را تهیه کنید و مطمئن باشید که از کسب‌وکارتان استقبال می‌شود.

خدماتی برای سالمندان

سن جمعیت بسیاری از کشورها در حال افزایش است. در نتیجه خدمات سالمندان، تقاضای بیشتری دارد به خصوص که این روزها فرزندان سالمندان هم به دلیل مشغله‌های زندگی ممکن است نتوانند به خوبی در خدمت والدین باشند. می‌توانید کسب‌وکاری در زمینه ارائه خدمات به سالمندان راه ‌بیاندازید. این خدمات می‌تواند شامل همه نیازمندی‌های سالمندان باشد مثلا تهیه غذا، بیرون بردن، خدمات پزشکی و پرستاری در منزل و…

جایگزین‌های پلاستیک

اگر مصرف پلاستیک ما در دنیای امروز به همین ترتیب ادامه پیدا کند تا سال ۲۰۵۰، مقدار پلاستیک موجود در اقیانوس‌ها از ماهی‌ها بیشتر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که نگران آینده زمین هستند به مصرف محصولاتی که سازگار با طبیعت‌اند روی آورده‌اند. تولید و فروش محصولاتی که جایگزین پلاستیک باشد، بهترین راه برای کمک به زمین و البته کسب درآمد است. از تولید و طراحی کیسه‌های خرید گرفته تا سایر محصولات سازگار با محیط زیست.

افیلیت مارکتینگ

این روزها اگر یک وبلاگ پربازدید، وبسایت پربازدید یا پیج با فالور بالا داشته باشید می‌توانید از روش‌های مختلف کسب درآمد کنید. یکی از این روش‌ها افیلیت مارکتینگ یا همکاری در فروش است. برای این منظور، کافی است شما لینکی که مختص به خودتان باشد از فروشگاه آنلاینی که امکان همکاری در فروش را فراهم کرده با دیگران به اشتراک بگذارید. به ازای هر خریدی که انجام شود، شما مبلغی را به عنوان پورسانت معرفی محصول دریافت می‌کنید. بدون اینکه محصولی برای فروش داشته باشید، می‌توانید اندکی در سود حاصل از فروش محصولات یک فروشگاه اینترنتی دیگر، درآمد کسب کنید.

راه‌اندازی سیستم‌های انرژی خورشیدی

این روزها مردم اهمیت بیشتری برای محیط زیست قائل‌اند. بسیاری از افراد دنبال جایگزین‌های ارزان‌تر و سازگارتر برای انرژی هستند. انرژی خورشیدی یکی از انرژی‌هایی است که در بخش‌های زیادی از کشور ما قابل استفاده است. می‌توانید کسب‌وکاری در زمینه  راه‌اندازی سیستم‌های انرژی خورشیدی شروع کنید. این کسب و کار به مرور زمان مشتریان بیشتری هم خواهد داشت.

فروشگاه پرینت سه‌بعدی

چاپگرهای سه‌بعدی در سال‌های اخیر توسعه قابل توجهی پیدا کرده‌اند. بسیاری از محصولات با چاپگرهای سه‌بعدی با هزینه کم تولید می‌شوند. با پرینترهای سه‌بعدی در آینده‌ای نزدیک فرایند طولانی تولید بسیاری از محصولات، کوتاه می‌شود. تقریبا هر چیزی را می‌توان با پرینترهای سه بعدی تولید کرد از مدل‌های معماری گرفته تا سینک و حتی قطعات ریز محصولات الکترونیکی.

آینده پژوهی کسب و کار؛ مهم‌ترین عامل تداوم

آینده پژوهی کسب و کار؛ مهم‌ترین عامل تداوم

بسیاری از کسب‌وکارهای موفق زمان قدیم این روزها دیگر رونق سابق را ندارند. چون زندگی ما هر روز در حال تغییر است و با ورود اینترنت و تکنولوژی، این تغییرات بسیار سریع‌تر از همیشه اتفاق می‌افتد. اگر دوست دارید کسب‌وکاری داشته باشید که تا سال‌ها بتوانید روی آن حساب کنید و قابلیت رشد و گسترش داشته باشد، باید در تمام مراحل از ایده‌پردازی تا اره‌اندازی و استراتژی، آینده را در نظر بگیرید. حتی شاید لازم باشد از قدرت تخیل‌تان استفاده کنید و شغل‌های آینده را حدس بزنید.

آینده پژوهی کسب و کارهای کوچک پرسود رمز موفقیت شما در راه‌اندازی مشاغلی است که می‌توانند کوچک نمانند و به بیزینس‌های بزرگی در سطح بین‌المللی تبدیل شوند.

نکات کلیدی مطلب

پرسودترین کسب و کارهای زودبازده آینده کسب و کارهایی هستند که بدون افزایش حجم کاری قابل توسعه هستند و هزینه کمتری می‌طلبند.

کسب و کارهای آنلاین و دیجیتال یکی از مهم‌ترین انواع کسب و کارهای پرسود آینده هستند.

آینده پژوهی می‌تواند به عنواع یک راهنما در انتخاب درست کسب و کار آینده‌تان به شما کمک کند.

ایده‌هایی برای کسب‌وکارهای کوچک، پرسود:

 • دراپ ‌شیپینگ
 • ترجمه
 • کترینگ خانگی
 • دستیار مجازی
 • بهبود وب‌سایت
 • آموزش آنلاین
 • تولید محتوا
 • پشتیبانی وردپرس
 • سئو
 • توسعه اپلیکیشن
 • عکاسی تصاویر استوک
 • محصولات چاپی
 • تولید محتوای ویدیویی
 • محصولات غذایی وگان
 • خدماتی برای سالمندان
 • جایگزین‌های پلاستیک
 • افیلیت مارکتینگ
 • راه‌اندازی سیستم‌های انرژی خورشیدی
 • فروشگاه پرینت سه‌بعدی
 • آینده پژوهی کسب و کار؛ مهم‌ترین عامل تداوم

منابع: oberlo و moneyunder30 و thebalancesmb

پست‌های مرتبط

دیدگاه

۰ نظر