عظیم ربیع زاده

مدیرعامل و بنیان‌گذار عظیم مدیا

عظیم ربیع زاده مدیرعامل و بنیان‌گذار عظیم مدیا
عظیم مدیا - تحلیل کسب و کار

داستان من

اولین ارتباط من با دنیای اینترنت، از ۱۳ سالگی شروع شد، زمانی که با کارت اینترنت‌ ساعتی و مودم‌های دایال آپ و آن صدای گوش‌نواز و نوستالژیک، وارد دنیای پر راز و رمز اینترنت می‌شدم. دنیایی که همه جایش برایم جدید و جذاب بود. خواندن مطالبی که دیگران از آن سر دنیا منتشر کرده بودند و چت کردن در چت روم‌های یاهو مسنجر با هم سن‌وسالانی از گوشه و کنار دنیا، تجربه‌هایی بود که شبیه آن را ندیده بودم و برای دنیای محدود کودکی و نوجوانی در آن سال‌ها، شگفت‌انگیز و خاص بود.

بزرگتر که شدم، یعنی حوالی شانزده هفده سالگی، دنیای تبلیغات اینترنتی، نظرم را جلب کرد. اینترنت بستری شده بود که مردم برای خرید و فروش و معرفی محصولات خود از آن استفاده می‌کردند، سفارش می‌گرفتند و محصولاتشان را با پست برای مشتری‌ها ارسال می‌کردند. دامنه مشتریان‌شان را از یک شهر و محله، به همه مخاطبان اینترنت گسترش داده بودند. در واقع اینترنت بسیاری از کارها را راحت‌تر کرده بود؛ حتی کلاه‌برداری را!

البته این روش‌ها دردسرهای خودش را هم داشت. از همان زمان، ایده راه انداختن کسب و کار اینترنتی برایم جدی شد. اولین تجربه و مواجهه من با یک کسب‌وکار اینترنتی حوالی سال ۹۰-۹۱ و با مجموعه بزرگ نت‌برگ بود. تجربه کار کردن با یک کسب‌وکار اینترنتی آن هم از نزدیک، به من یاد داد که کسب‌وکارهای سنتی هم می‌توانند با اینترنت به راحتی درآمد خود را چند برابر کنند و از مزایای این دنیای بزرگ بهره‌مند شوند.

با توجه به تجربه‌ای که داشتم کسب‌وکارهای جدید برای ورود به دنیای دیجیتال و دور شدن از دنیای سنتی کسب‌وکار، من را برای مشاوره انتخاب می‌کردند. نتایج این  مشاوره‌ها برای بسیاری از این کسب‌وکارها مثبت بود و من طی چند سال مصمم شدم که در زمینه دیجیتال کردن کسب‌وکارهای سنتی و هدایت آنها به سمت دنیای دیجیتال گام بردارم.

حوالی سال ۹۳ و به مدت یک تا یک سال و نیم، با کمک اینستاگرام و وب‌سایت‌های نت‌برگ و بامیلو، شروع به فروش لوازم خانگی و لوازم تزیینی منزل کردم. کاری که درآمد خوبی داشت و به من اطمینان داد که در راه درستی پا گذاشتم. در آن شرایط حتی بعضی از عمده فروشان بازار هم اجناس مورد نیازشان را از من تهیه می‌کردند. چون به واسطه اینترنت و امکانی که در اختیارم گذاشته بود، می‌توانستم با واردکننده‌های اصلی در ارتباط باشم. با وجود اینترنت خلا‌ء بزرگی بین کسب‌وکارهای سنتی و منابع تامین بازار ایجاد شده بود. اینترنت امکان برقراری ارتباط بی‌واسطه با منابع اصلی را می‌داد در حالی که بسیاری از اهالی بازار امکان ارتباط با این منبع را نداشتند(چون از اینترنت استفاده نمی‌کردند)!

این تجربه، انگیزه‌ای بود تا به فکر پر کردن این خلاء بیافتم. فهمیده بودم که در دنیای امروزی، جای خالی دنیای دیجیتال و ارتباطات گسترده در کسب‌وکارهای سنتی عمیقا احساس می‌شود. به دنبال این ایده به چند نمونه از کسب‌وکارهای سنتی پیشنهاد دادم که کسب‌وکار خود را به سمت دنیای دیجیتال ببرند و از ابزارهایی چون سایت و اینستاگرام برای توسعه کسب‌وکارشان استفاده کنند. نتیجه کار رضایت‌بخش بود. با دیدن موفقیت در پروژه‌های کوچک تصمیم گرفتم که تجربیاتم را در پروژه‌های بزرگ‌تر هم به کار ببرم.

حوالی سال ۹۵، در تلاش برای کسب تجربه‌های بزرگتر، با برندهایی چون آیس‌پک و برندهای دیگری که هر کدام در زمینه فعالیت خودشان، جزو اولین‌ها و بهترین‌ها در ایران بودند، آشنا شدم و همکاری کردم. با تمرکز بر ارتقاء و توسعه کسب‌وکارهای سنتی، فعالیت در دنیای دیجیتال را دنبال کردم. و اکنون بعد از ۱۰ سال که از اولین برقراری ارتباطم با دنیای اینترنت می‌گذرد، هدفم کمک به تجارت‌های سنتی برای استفاده بیشتر از دنیای اینترنت است. دنیایی که به هوشمند شدن کسب‌وکارها و توسعه آنها کمک شایانی می‌کند.

امیدوارم که بتوانم در آینده‌ای نه چندان دور، با پیاده کردن ایده‌هایی که در ذهن دارم، دنیای کسب‌وکارهای سنتی در ایران را تغییر بدهم؛ صنعتی که در آن هزاران کسب‌وکار بتوانند توسعه و رشد را تجربه کنند و هزاران فرصت شغلی برای جوانان این مرز و بوم فراهم شود. روزی که بتوانیم در ایران بهترین خدمات را برای توسعه کسب‌وکارها ارائه دهیم. روزی که زیاد هم دور نیست.

 

تجربه‌های کاری به یاد ماندنی:

^

تولید محتوای اینستاگرامی برای مزون دانژه

با حضور خانم آرام جعفری

عظیم ربیع‌زاده در ورکشاپ
عظیم ربیع‌زاده در ورکشاپ
^

کارگاه گوگل شناسی و سئو

^

کارگاه آموزش بازاریابی دیجیتال، آکادمی بابک بختیاری

عظیم ربیع‌زاده در ورکشاپ
کارگاه آموزش بازاریابی دیجیتال ، آکادمی بابک بختیاری
کار تیمی در عظیم مدیا

نظر اعضای تیم درباره عظیم

یه تیم موفق یه رهبر موفق نیاز داره، و یه رهبر موفق یه تیم خوب :)) ما توی عظیم مدیا جفتشو داریم چون ایده‌ئولوژی بنیان‌گذار کارمون پیشرفت و توسعه فردی و سازمانیه :))

– زهرا لاله | دیجیتال مارکتر

مدیر لایق و باحال، عاشق تکنولوژی و ایده های نو، آروم و انگیزه بخش، مبدل کسب و کار های مدرن برای مشاغل کلاسیک، ندید میشه باهاش رفیق شد.

– رضا عظیمی | پژوهشگر فناوری

۱ جلسه مشاوره رایگان با عضویت در خبرنامه

همین الان در خبرنامه عظیم مدیا عضو شوید و اولین جلسه مشاوره توسعه کسب و کارتان را از عظیم ربیع زاده هدیه بگیرید.