بلاکچین چیست؟ + هر آنچه که باید در مورد فناوری بلاک چین بدانید

آبان ۱۷, ۱۳۹۹
عظیم مدیا 8 مقالات 8 آینده پژوهی 8 بلاکچین چیست؟ + هر آنچه که باید در مورد فناوری بلاک چین بدانید

به کمک یک مشاور یا کارشناس دیجیتال مارکتینگ احتیاج دارید؟

بلاك چين

امروزه بلاک چین در صنایع مختلف، رشته‌ها و شاخه‌های کاری زیادی شناخته شده است و به کار می‌رود. این فناوری که زنجیره‌ای از بلوک‌های حاوی اطلاعات است، برای ارسال اطلاعات از متد خاصی پیروی می‌کند که امنیت آن را چندین برابر می‌کند.

ویژگی‌های جالب این فناوری منجر به محبوبیت سریع آن در بین متخصصان شده است. اما بلاکچین چیست؟ چطور کار می‌کند؟ چه مشکلاتی را حل می‌کند؟ و چطور این فناوری مشاغل مختلف را تحت تاثیر قرار داده است؟ برای پاسخ به این سوالات تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

در ادامه مقاله می‌خوانید:

 

چگونگی شکل گیری فناوری بلاکچین

ساتوشی ناکاموتو، که هویت واقعی او هنوز ناشناخته باقی مانده است،  برای اولین بار مفهوم بلاک چین را در سال ۲۰۰۸ معرفی کرد. این طراحی با استفاده از روشی شبیه Hashcash به پیشرفت و تکامل ادامه داد.

 در نهایت به یکی از اجزای اصلی بیت کوین تبدیل شد، شکل محبوبی از ارز دیجیتال، جایی که به عنوان دفتر کل عمومی برای تمام تراکنش‌های شبکه عمل می‌کند.

 اندازه فایل‌های بلاک چین بیت کوین، که شامل تمام تراکنش‌ها و سوابق موجود در شبکه بود، به رشد قابل توجهی ادامه داد.  تا آگوست ۲۰۱۴، به ۲۰ گیگابایت رسید و در نهایت تا اوایل سال ۲۰۲۰ از ۲۰۰ گیگابایت گذشت.

اما واقعا بلاکچین چیست؟ راه‌های استفاده از بلاکچین چیست؟ چه کاربردهایی دارد و چه شغل‌هایی را ایجاد کرده است؟

 

بلاکچین (Block chain) چیست؟

بلاک چین چیست

بلاک چین در واقع یک دفترچه توزیع‌شده عمومی و غیرمتمرکز است؛ که از دو کلمه Block و Chain تشکیل شده و به‌معنی زنجیره بلوک است. منظور از زنجیره بلوک، زنجیره‌ای از اطلاعات دیجیتال ذخیره شده در یک بلاک است. بلاک‌چین امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کند. در پاسخ به سوال بلاکچین چیست باید گفت که در واقع فناوری بلاک چین نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است که اطلاعات آن بین همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود.

جعل این فناوری ایمن بدلیل رمزنگاری قوی امکان‌پذیر نیست. پس از ثبت داده در یک بلاک تغییر آن امکان‌پذیر نیست و داده‌های ذخیره شده در اختیار همه اعضای شبکه قرار می‌گیرد؛ بنابراین برای تغییر آن‌ها نیاز به تغییر در بلاک‌های دیگر موجود در شبکه است.

فرآیند صدور مالکیت در بلاکچین توسط ترکیبی از کلیدهای عمومی و خصوصی انجام می‌شود. از ویژگی‌های بلاک چین این است که به‌صورت متن باز است و هیچ مالکی ندارد؛ ویژگی‌ دیگر آن مدیریت و تنظیم شبکه به‌صورت اتوماتیک است.

فناوری بلاک چین به‌صورت بالقوه امکان حذف مقادیر زیادی از ثبت سوابق، صرفه‌جویی در هزینه، ساده‌سازی زنجیره‌های تامین و … را دارد.

 

بلاکچین چگونه استفاده می‌شود؟

بلاکچین‌ها اطلاعات مربوط به تراکنش‌های پولی را با استفاده از ارز‌های دیجیتال ذخیره می‌کنند، اما انواع دیگری از اطلاعات مانند ردیابی محصول و سایر داده‌ها را نیز ذخیره می‌کنند.

به عنوان مثال، محصولات غذایی را می‌توان از لحظه ارسال، در تمام طول سفر و تا تحویل نهایی ردیابی کرد.  این اطلاعات می‌تواند مفید باشد زیرا اگر شیوع آلودگی وجود داشته باشد، می‌توان منبع شیوع را به راحتی ردیابی کرد. بنابراین بلاک چین‌ها می‌توانند داده‌های مهم را برای سازمان‌ها ذخیره کنند.

 

فناوری بلاکچین چگونه کار می‌کند؟

در سال‌های اخیر، ممکن است متوجه شده باشید که بسیاری از کسب‌وکار‌ها در سراسر جهان از فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند.  اما فناوری بلاکچین چیست و دقیقاً چگونه کار می‌کند؟  آیا این یک تغییر قابل توجه است یا یک فناوری ساده و اضافه است؟  فناوری بلاکچین هنوز جوان است و پتانسیل انقلابی شدن در آینده را دارد. بنابراین، بیایید این فناوری را بیشتر بشناسیم.

بلاک چین ترکیبی از سه فناوری پیشرو است:

  1. کلید‌های رمزنگاری
  2. یک شبکه همتا به همتا حاوی یک دفتر کل مشترک
  3. وسیله‌ای برای محاسبات برای ذخیره تراکنش‌ها و سوابق شبکه

کلید‌های رمزنگاری از دو کلید تشکیل شده است: کلید خصوصی و کلید عمومی. این کلید‌ها به انجام معاملات موفق به دو طرف معامله کمک می‌کنند. هر فردی که این دو کلید را دارد، از آن‌ها برای تولید یک مرجع هویت دیجیتال امن استفاده می‌کند.

این هویت امن مهمترین جنبه فناوری بلاکچین است. در دنیای ارز‌های دیجیتال، این هویت به عنوان «امضای دیجیتال» شناخته می‌شود و برای مجوز و کنترل تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

امضای دیجیتال با شبکه همتا به همتا ادغام شده است. تعداد زیادی از افرادی که به عنوان مقامات عمل می‌کنند، از امضای دیجیتالی برای دستیابی به اجماع در مورد تراکنش‌ها، از جمله مسائل دیگر، استفاده می‌کنند.

هنگامی که آن‌ها اجازه معامله را می‌دهند، با تأیید ریاضی تأیید می‌شود که منجر به یک تراکنش ایمن موفق بین دو طرف متصل به شبکه می‌شود. بنابراین به طور خلاصه، کاربران بلاک چین از کلید‌های رمزنگاری برای انجام انواع مختلف تعاملات دیجیتالی در شبکه همتا به همتا استفاده می‌کنند.

 

بلاکچین اتریوم چیست؟

پس از درک این سوال که بلاکچین چیست به سراغ بلاکچین اتریوم می‌رویم. سازمان‌ها و استارت‌آپ‌های استاندارد بلاک چین در حال بررسی سازوکارهای جدیدتر برای ایجاد کارآیی بیشتر هستند.

اتریوم یک پلتفرم آزاد بر پایه فن‌آوری بلاک چین است که توسعه‌دهندگان، برنامه‌های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده‌سازی می‌کنند. در واقع اتریوم مانند بیت کوین، یک Bloch chain توزیع شده عمومی است. سال گذشته اتریوم شروع به کشف راه‌هایی برای افزایش عملکرد خود (پس از اینکه دفتر بلاک چین به بیش از یک میلیون تراکنش در روز رسید) نمود.

اتریوم به دو اصلاحیه پیشنهادی رسیدگی کرد. یکی از آن‌ها مکانیسم “لایه ۲” بود که پردازش معاملات خارج از زنجیره در یک پایگاه داده استاندارد بود. راه حل دیگر خرد کردن بود که امکان پردازش همزمان و موازی بسیاری از معاملات را فراهم می‌کرد. با توجه به گستردگی بلاک چین، این فناوری در برگیرنده تراکنش‌های مالی است و امکان بکارگیری در هر صنعتی را دارد.

 

بلاک چین اتریوم

 

کاربرد بلاکچین در صنایع مختلف

بلاک چین در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل دریایی، انرژی، نفت و گاز، بانکداری، غذایی و طیف گسترده‌ای از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال در حمل و نقل، بارنامه حمل بار به‌صورت کاغذی تهیه می‌شود که قبل از تحویل کالا نیاز به ثبت چندگانه توسط بازرسان و گیرنده‌ها دارد. حتی زمانی که این سیستم الکترونیکی باشد، هنوز روند اداری طولانی‌ برای تحویل کالاها مورد نیاز است. اما کاربرد بلاکچین در صنایع مختلف از جمله صنعت حمل و نقل، باعث تحول در آن شده است.

 

کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف

 

در آزمایشی از سیستم ردیابی بار مبتنی بر‌ Block chain با ۹۴ شرکت‌کننده، از جمله بیش از ۲۰ اپراتور بندر و ترمینال مشخص شد که فناوری قرارداد هوشمند، دمای کانتینرها را با استفاده از فناوری IoT (اینترنت اشیا) ردیابی می‌کند؛ زمان خروج آن‌ها از بنادر و رسیدن به مقصد گزارش می‌دهد.

هر یک از شرکت‌کنندگان در زنجیره تامین حمل و نقل در حالی که کانتینر در حال حمل و نقل بود می‌توانستند پیشرفت کالاها را از طریق دفتر بلاک چین مشاهده کنند. همچنین وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها را بلافاصله (Realtime) مشاهده کنند.

وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها نیز به‌صورت آنی و بلافاصله قابل مشاهده است. از آنجایی که این رکورد غیرقابل تغییر است، هیچ یک از طرفین نمی‌توانستند یکی از بلاک‌ها را بدون توافق دیگران در شبکه تغییر، حذف یا حتی بلاکی به آن اضافه کنند.

بلاک چین حجم عظیمی از ثبت داده را از بین می‌برد؛ حجم زیادی از داده‌ها که در صورتی که چندین طرف در یک معامله درگیر باشند، گیج کننده خواهد بود. بنابراین فناوری بلاکچین و دفترهای توزیع شده در نهایت ممکن است روشی برای ادغام ثبت تمام تجارت جهانی در آینده نزدیک باشد.

 

فرصت‌های شغلی بلاکچین چیست؟

همزمان با کشف مشاغل بیشتر در حوزه بلاک چین، مشاغل توسعه دهندگان بلاک چین در حال رشد روزافزون است. «توسعه دهنده بلاک چین» در بین پنج شغل برتر نوظهور، رتبه اول را دارد و تقاضا برای این موقعیت شغلی بیش از دو برابر شده است.

تمام مشاغل باید هنگام استفاده از بلاک چین رویکردی عملی داشته باشند ولی نمی‌توانند کورکورانه یک فن‌آوری جدید را به‌کار بگیرند. فناوری‌هایی که قابلیت تغییر فعالیت‌های تجاری جهان را دارند، تبدیل به مشاغلی می‌شوند که متقاضیان زیادی دارند؛ مشاغل مرتبط با بلاک چین در صدر قرار دارد.

از جمله مشاغل برتر حوزه بلاک چین می‌توان به توسعه‌دهنده بلاک چین، معمار فناوری بلاک چین، مدیر محصول بلاک چین، تحلیلگر ریسک بلاک چین، مدیر تحلیلگر روابط عمومی بلاک چین، مهندس نرم افزار نهایی و مشاور حقوقی بلاک چین اشاره کرد.

 

فرصت‌های شغلی بلاک چین

 

در شکل پنج شغل برتر نوظهور مورد تقاضا در لینکدین در سال ۲۰۱۸ قابل مشاهده است که در صدر آن توسعه‌دهنده بلاک چین رویت می‌شود که تقاضای آن ۳۳ برابر شده است. و رتبه دوم مربوط به  مهندسان یادگیری ماشین است.

فرق بیت کوین و بلاکچین چیست؟

بیت کوین، ارز دیجیتال و بلاک چین، همه این‌ها به یک معناست؟ بیایید با چند تعریف ساده شروع کنیم. بلاکچین چیست؟ بلاک چین فناوری است که امکان وجود داشتن ارز‌های دیجیتال را فراهم می‌کند.

بیت کوین چیست؟ بیت کوین نام شناخته شده‌ترین ارز رمزنگاری شده است که فناوری بلاک چین برای آن اختراع شد. ارز دیجیتال یک وسیله مبادله است، مانند دلار آمریکا، اما دیجیتال است و از تکنیک‌های رمزگذاری جهت کنترل و تولید واحد‌های پولی و همچنین تأیید انتقال آن استفاده می‌کند.

اما همانطور که گفته شد، بلاک چین یک دفتر کل غیرمتمرکز است که تمام تراکنش‌های این شبکه همتا به همتا در آن ذخیره می‌شود. با استفاده از این فناوری، شرکت‌کنندگان می‌توانند تراکنش‌ها را بدون نیاز به هیچ مرجع مرکزی تسویه حساب و تایید کنند. افراد در بستر بلاکچین می‌توانند انتقال وجه، تسویه معاملات و کار‌های بسیاری انجام دهند.

بلاک چین همچنین کاربرد‌های بالقوه‌ای فراتر از بیت کوین و ارز‌های دیجیتال دارد. از منظر کسب و کار، در نظر گرفتن این فناوری به عنوان یک تکنولوژی جدید برای بهبود فرآیند‌های کاری بسیار مفید است.

بلاکچین یک نوع فناوری مشارکتی است که توانایی بهبود فرآیند‌های تجاری بین شرکت‌ها را ممکن می‌سازد و هزینه اعتمادسازی (cost of trust) را به شدت کاهش می‌دهد. به همین دلیل، به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری در آن، بازدهی بسیار بالاتری نسبت به اکثر سرمایه‌گذاری‌های داخلی سنتی وجود دارد.

مؤسسات مالی در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه می‌توانند از فناوری بلاک چین برای بهبود همه چیز، از تسویه حساب گرفته تا بیمه استفاده کنند.

آیا بلاکچین برای همه در دسترس است؟

بلاک چین‌ها چندین سال است که در سطح سازمانی و برای مدیریت داده‌ها وجود داشته‌ است. با این حال، آن‌ها جدیدا با توسعه رمز ارز‌ها، محبوب و جالب شده‌اند.

محتوای ذخیره شده در بلوک‌های بلاک چین و فعالیت‌های انجام شده توسط شرکت‌کنندگان مختلف، بسته به نحوه پیکربندی بلاک چین قابل کنترل است. به طور کلی، بلاک‌چین‌ها برای اهداف خاصی طراحی می‌شوند و کاربران انواع مختلفی از دسترسی‌ها یا وظایف را دارند.

در بلاک چین‌های عمومی (Public Blockchain) به هر کسی اجازه دسترسی داده می‌شود. بلاک چین‌های خصوصی (Private Blockchain) فقط کاربران منتخب اجازه دسترسی دارند. بلاک‌چین‌های مجاز (Permissioned Blockchain) نیز ترکیبی از بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی هستند که هر کسی می‌تواند تا زمانی که از مدیران برای انجام یک کار مجوز داشته باشد، به آن دسترسی داشته باشد.

بلاک چین عمومی چیست؟

بلاک چین عمومی، بلاکچینی است که در آن هر کسی می‌تواند آزادانه به فعالیت‌های اصلی شبکه بلاک چین بپیوندد و در آن شرکت کند. هر کسی می‌تواند فعالیت‌های جاری شبکه بلاک‌چین عمومی را ببیند و در آن فعالیت کند؛ که این امر باعث ایجاد ویژگی غیر متمرکز بودن آن می‌شود. افراد درون شبکه می‌توانند تمام فعالیت‌های آن را مدیریت کنند.

بلاک چین خصوصی چیست؟

شرکت‌کنندگان تنها از طریق دعوت‌نامه‌ای که هویت یا سایر اطلاعات مورد نیاز آن معتبر بوده و تأیید شده باشد، می‌توانند به شبکه بلاک چین بپیوندند. اعتبارسنجی توسط اپراتور‌های شبکه یا توسط یک پروتکل مشخص که از طریق قرارداد‌های هوشمند یا سایر روش‌های تأیید خودکار پیاده‌سازی شده است، انجام می‌شود.

بلاک چین مجاز چیست؟

بلاک چین‌های مجاز ترکیبی بین بلاک چین‌های عمومی و خصوصی هستند و از گزینه‌های زیادی برای سفارشی‌سازی پشتیبانی می‌کنند.

 

راه‌های آموزش بلاکچین چیست؟

با توجه به کاربرد زیاد بلاکچین در صنایع مختلف، آموزش و یادگیری آن به یک امر حیاتی و مهم تبدیل شده است. اهمیت زیادی که امروزه بحث توسعه بلاکچین دارد به دلیل شرکت های مختلفی است که در زمینه امور مالی، املاک و مستغلات، مراقبت‌های بهداشتی و سایر بخش‌ها وجود دارند و بسیار مشتاق هستند تا در مورد بلاکچین‌ها بیاموزند و با این فناوری کار کنند.

بنابراین برای رفع این نیاز کاربران، آموزش رایگان آن به زبانی ساده و کاربردی تدوین شده است و از مفاهیم ساده و اولیه بلاکچین چیست تا مباحث پیشرفته را در برمی‌گیرد. ما در مقاله آموزش رایگان بلاکچین به معرفی چند دوره رایگان پرداخته ایم.

 

شاید این مقالات برای شما جذاب باشد: 

جمع‌بندی

دلیل اینکه برخی از سازمان‌ها نسبت به حرکت رو به جلو احساس ناراحتی می‌کنند این است که بلاک چین به قلب نحوه سازماندهی اطلاعات و زیرساخت‌های نگهداری سوابق خود می‌رود. هرگونه تعمیرات اساسی بلاک‌چین محور، قرار نیست یک شبه رخ دهد و زمانبر خواهد بود. برای این فرآیند باید هم منطق کاری و هم منطق فنی مشخص شود، برنامه‌ها توسعه داده شده و افراد برای استفاده از آن آموزش ببینند.

این تکنولوژی باعث افزایش دقت و صحت در فرآیندها، افزایش بهره‌وری، افزایش سرعت و امنیت، کاهش هزینه‌ها و افزایش شفافیت آن در عملیات است؛ در نتیجه باعث بهبود چشمگیری در کیفیت خدمات در صنایع و کاربردهای مختلف می‌شود. معایب این فناوری می‌توان به هزینه‌های قابل توجه این فناوری اشاره نمود.

 

سوالات متداول

بلاکچین چیست؟

بلاک‌چین یک سیستم ثبت اطلاعات است که اطلاعات آن بین همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود، مانند این که دفترچه‌هایی حاوی اطلاعات یکسان بین همه اعضای گروه پخش شود و همه به اطلاعات آن دسترسی داشته باشند.

آیا بلاک چین امن است؟ چرا؟

جعل فناوری بلاک چین و نفوذ به آن عملا امکان ندارد! بعد از اینکه اطلاعات در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند، دیگر نمی توان آن‌ها را تغییر داد و همه اعضای شبکه به داده‌های ذخیره شده دسترسی دارند. در واقع برای تغییر اطلاعات یک بلاک باید اطلاعات بلاک‌های دیگر شبکه را هم تغییر داد.
از طرف دیگر احراز هویت در بلاک چین از طریق دو کلید عمومی و خصوصی انجام می‌شود.

بلاک چین در چه صنایعی کاربرد دارد؟

بلاک چین در صنایعی مثل حمل و نقل دریایی، انرژی، نفت و گاز، بانکداری، صنایع غذایی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.

مشاعل مربوط به بلاک چین و ارز دیجیتال چه هستند؟

توسعه‌دهنده بلاک چین، معمار فناوری بلاک چین، مدیر محصول بلاک چین، تحلیلگر ریسک بلاک چین، مدیر تحلیلگر روابط عمومی بلاک چین، مهندس نرم افزار نهایی و مشاور حقوقی بلاک چین.

نکات کلیدی:

بلاکچین چیست

  • یک فناوری جدید و امن برای ثبت اطلاعات
  •  بدون امکان نفوذ و جعل
  •  قابل استفاده در صنایع و کارهای محتلف
  •  در حال توسعه
  •  خالق مشاغل جدید

فرصت‌های شغلی بلاکچین

فناوری بلاکچین فرصت‌های شغلی منحصر به فردی را در قالب توسعه‌دهنده بلاک چین، معمار فناوری بلاک چین، مدیر محصول بلاک چین، تحلیلگر ریسک بلاک چین، مدیر تحلیلگر روابط عمومی بلاک چین، مهندس نرم افزار نهایی و مشاور حقوقی بلاک چین ایجاد کرده است.

 

نویسنده: حدیث رئیسی

پست‌های مرتبط

۳ مزیت اصلی دیجیتال مارکتینگ صنعت ساختمان

۳ مزیت اصلی دیجیتال مارکتینگ صنعت ساختمان

در زمینه فروش تجهیزات ساختمانی کار می‌کنید یا در کار ساخت و ساز هستید؟ شرکت معماری، شرکت ساختمانی و یا بازسازی دارید؟ فرقی نمی‌کند دقیقاً در کدام بخش صنعت ساختمان مشغول به کار هستید. نکته مهم آن است که دیگر روش‌های بازاریابی سنتی، به تنهایی برای صنعت شما جوابگو نیست و...

۵ مورد از بهترین های کاربرد NFT

۵ مورد از بهترین های کاربرد NFT

در سال 2022، چهار درصد از آمریکایی ها (تقریباً 9.3 میلیون نفر) گفته اند که تا به حال صاحب NFT بوده اند. اگرچه این رقم ممکن است پایین به نظر برسد، اما نشان دهنده افزایش 100 درصدی نسبت به سال 2021 است (منبع). Non-Fungible Tokens که بیشتر با نام NFT شناخته می شود،...

دیدگاه

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.