دیجیتال مارکتینگ

نویسنده: حمیده کریمی

آبان ۱۹, ۱۳۹۹
عظیم مدیا 8 مقالات 8 دیجیتال مارکتینگ 8 بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال؛ چطور این دو را ادغام کنیم؟

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال؛ چطور این دو را ادغام کنیم؟

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال در دنیای امروزی به بخش مهمی از کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک تبدیل شده است اما این مسئله به این معنا نیست که بازاریابی سنتی برای همیشه کنار رفته باشد. کسب‌وکار حرفه‌ای هوشمند از هر دو شیوه بازاریابی سنتی و دیجیتال در کنار هم برای پیشرفت و ارتقاء استفاده می‌کند.

در ادامه می‌خوانید:

مهم‌ترین هدف هر کسب و کار، کسب درآمد است و لازم به گفتن نیست که این کار حتی بدون استراتژی‌های مدون بازاریابی هم قابل انجام است. برای مدت‌های طولانی، کسب‌وکارها با روش‌های مختلفی مثلا نصب بیلبوردها، تماس‌های تلفنی و حتی تراکت و بنر، محصولات و خدمات خود را معرفی کرده‌اند. ولی با ظهور اینترنت بازاریابی دیجیتال به یک استاندارد طلایی در تبلیغات و بازاریابی تبدیل شده است.

چرا؟ چون تقریبا نیمی از مردم دنیا از اینترنت استفاده می‌کنند. بسیاری از آنها از اینترنت برای پیدا کردن کسب‌‌وکارها، خرید محصولات آنلاین و پیدا کردن راه حل مشکلات‌شان استفاده می‌کنند.

در این شرایط آیا عمر بازاریابی سنتی به سر رسیده است؟ پاسخ منفی است. بر اساس نظرسنجی EventTrack که در سال ۲۰۱۸ انجام شده، ۸۵ درصد از مشتریان اعلام کرده‌اند که دوست دارند بعد از تجربه رو در رو با یک برند، از آن برند خرید کنند. همین آمار به تنهایی نشان می‌دهد که روش ‌های بازاریابی سنتی هنوز هم تاثیرگذار است.

بازاریابی سنتی وقتی با روش‌های بازاریابی دیجیتال همراه شود، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. چطور می‌توان با وجود مخاطبان متفاوت و از طریق بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی در کنار هم، به موفقیت طولانی‌مدت رسید؟ این مقاله با جزییات تشریح می‌کند که چطور می‌توانید یک رویکرد یکپارچه بازاریابی برای افزایش درآمد داشته باشید.

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی مدت‌ها پیش از بازاریابی دیجیتال شکل گرفته است و تا امروز تاثیرگذاری خود را حفظ کرده است. بازاریابی سنتی را می‌توان مجموعه‌ای از تبلیغات آفلاین توصیف کرد که تلاش می‌کنند تجربه رو در روی ارتباط با برند را برای مشتری خلق کنند.

روش‌ های بازاریابی سنتی:

 • تبلیغات تلویزیونی
 • تبلیغات بیلبوردی
 • تراکت و بروشور
 • هدایای تبلیغاتی

با وجود اینکه با بررسی آمار به نظر می‌رسد بازاریابی دیجیتال از بازاریابی سنتی در تاثیرگذاری پیشی گرفته است، هنوز شواهد محکمی برای اثبات آن وجود ندارد.

مزایای بازاریابی سنتی

 • ۱. قابلیت دستری سریع و راحت به مخاطبان محلی
 • ۲. امکان درک بهتر استراتژی‌های بازاریابی به دلیل آشنا بودن با این سبک بازاریابی
 • ۳. افزایش آگاهی از برند در سریع‌ترین حالت ممکن

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ را ساده و خلاصه تعریف کنیم یعنی فرآیندی که یک سازمان را از طریق ابزارهای دیجیتال یا به بیان رایج‌تر، از طریق اینترنت تبلیغ می‌کند. از آنجا که اخیرا تعداد کاربران اینترنت به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا کرده، دیجیتال مارکتینگ به یک فرایند الزامی در کسب‌وکارهای دنیای امروز تبدیل شده است.

روش‌ های بازاریابی دیجیتال:

 • بهینه سازی برای موتورهای جست‌وجو یا سئو (SEO)
 • لینک بیلدینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی ایمیلی

دیجیتال مارگتینگ اگر به درستی انجام شود می‌تواند برای هر کسب‌وکاری لید یا مشتری راغب همیشگی به دنبال داشته باشد و فروش یک مجموعه را افزایش دهد. البته نسبت به استراتژی‌های بازاریابی سنتی، این روش زمان بیشتری طول می‌کشد تا به نتیجه برسد.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

 • ۱. تاثیرگذاری بیشتر نسبت به هزینه‌ای که برای آن می‌پردازید
 • ۲. قابیلت پیگیری و بررسی نتایج آن به شکلی کاملا دقیق از طریق آمار و ارقام
 • ۳. قابلیت هدف گرفتن مخاطبان مورد نظر به شکل دقیق و تاثیرگذار
 • ۴. حضور قدرتمند در دنیای آنلاین در شرایطی که خرید آنلاین روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شود
 • ۵. تعامل نزدیک با مشتریان از طریق شبکه‌های اجتماعی
 • ۶. قابلیت تغییر سریع استراتژی‌ها برای دستیابی به بهترین نتیجه

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

تفاوت اصلی بین بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی در رسانه‌ای است که مخاطب از طریق آن با یک پیام بازاریابی مواجه می‌شود. در حالی که در بازاریابی سنتی از رسانه‌های سنتی مانند مجلات و روزنامه‌ها استفاده می‌شود در بازاریابی دیجیتال از رسانه‌های دیجیتال مانند رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت‌ها استفاده می‌کنند.

البته بازاریابی سنتی به معنای قدیمی بودن آن نیست. بازاریابی سنتی با نیاز روزافزون به خارج شدن از دنیای دیجیتال، هنوز هم در زندگی مردم نقش مهمی دارد.

تبلیغات تلویزیونی و تبلیغ در مجلات به اندازه‌ای که ۲۰ سال پیش اهمیت داشتند، هنوز هم اهمیت دارند و این اهمیت به دلیل تاثیرگذاری عمیقی است که این رسانه‌ها روی حافظه شما دارند. ناخودآگاه شما از لحاظ احساسی شما را به برند تبلیغ شده متصل می‌کند و در ذهن شما برای مدت‌های طولانی باقی می‌ماند.

بازاریابی دیجیتال به اندازه بازاریابی سنتی مهم است اگر مهم‌تر نباشد. بازاریابی دیجیتال از تمام نقاط حضور استفاده روزانه مخاطب از اینترنت برای قرار گرفتن در معرض دید او استفاده می‌کند.

استفاده روزانه چندین ساعت از اینترنت به بخش عادی زندگی روزمره اکثر افراد تبدیل شده است. بازاریابی دیجیتال فقط با استفاده از زیرکی هوشمندانه در بازاریابی در هر کانال دیجیتال، از این مزیت استفاده می‌کند.

چطور استراتژی‌های بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال را ادغام کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، بازاریابی سنتی و دیجیتال هر دو در کنار هم برای ارتقاء و حفظ کسب و کار مهم است. در دنیای دیجیتال امروزی می‌توانید تلاش‌های خود را در هر دو زمینه با هم ادغام کنید تا استراتزی بازاریابی فراگیر و متمایزی داشته باشید.

در ادامه چند راه برای ادغام کمپین‌ها و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و سنتی عنوان می‌کنیم. این راه ها فقط ایده‌هایی هستند که می‌توانید متناسب با کسب‌وکار خودتان، پرورش دهید.

همگام کردن بیلبوردها با تبلیغات هدفمند جغرافیایی

قیمت بالای تبلیغات بیلبوردی بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک را از پرداختن به این نوع تبلیغات، باز داشته و دلسرد کرده است ولی امروزه در اینترنت، دسترسی به بیلبوردهای تبلیغاتی دیجیتال، راحت‌تر و ارزان‌تر شده است. برای اینکه نتیجه خوبی از سرمایه‌گذاری خود بگیرید یا نرخ بازگشت سرمایه بهتری داشته باشید، بیلبوردهای دیجیتال خود را با تبلیغات هدفمند جغرافیایی همگام کنید.

همگام کردن تبلیغات دیجیتال با تبلیغ در مجلات

عمر تبلیغات چاپی هنوز تمام نشده است. مردم هنوز هم مجله می‌خوانند و مجله‌ها و مطبوعات چاپی هنوز هم مخاطب خاص خودشان را دارند. هنوز بسیاری از مردم برای دست یافتن به نقطه نظری معتبر در مورد کسب‌وکارها، سفر، محصولات و… به تبلیغات مجله‌ها اعتماد می‌کنند.

کسب‌وکارهایی که روی مجلات چاپی هم برای تبلیغات خود تمرکز می‌کنند، می‌توانند اطمینان خوانندگان مجلات را جلب کنند که یکی از بهترین روش‌ها برای به دست آوردن فرصت بازاریابی دهان به‌دهان است. اگر قصد دارید تبلیغاتی در مجله‌های چاپی منتشر کنید اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما حتما در وب‌سایت آن ناشر یا در رسانه‌های اجتماعی آنها هم منتشر شود.

تبلیغات در روزنامه‌ها

این روزها روزنامه‌های چاپی و تیراژ آنها روز‌به روز کمتر می‌شود. ولی هنوز خیلی از افراد هستند که روزنامه خواندن در صبح بعد از صبحانه را به گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند. از آنجایی که بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ تقریبا تبلیغات روزنامه‌ای را کنار گذاشته‌اند، شما می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و با چاپ تبلیغ در روزنامه، به طیف وسیعی از مخاطبان جدید دست پیدا کنید. شاید تعجب کنید ولی این روزها تبلیغات روزنامه‌ها بسیار ارزان‌تر شده‌اند و می‌توانید یک بنر بزرگ را با قیمت مناسبی خریداری کنید.

بسیاری از روزنامه‌ها بخش آنلاین هم دارند در نتیجه می‌توانید از طرح‌هایی که برای تبلیغات آنلاین دارند هم استفاده کنید و تبلیغ خود را هم‌زمان هم در نسخه چاپی و هم در فضای آنلاین روزنامه چاپ کنید.

تبلیغات در تلویزیون و پلتفرم‌های استریم

تقریبا همه مردم تلویزیونی می‌بینند و البته این روزها پلتفرم‌های استریم از بعضی کانال‌های تلویزیونی هم پیشی گرفته‌اند. البته این بدان معنا نیست که تبلیغات تلویزیونی دیگر تاثیرگذار نیستند. اگر مخاطب هدف خود را دقیق بشناسید، به راحتی می‌توانید متوجه شوید که در کدام کانال‌های تبلیغاتی حضور دارند و کدام کانال‌ها را ترجیح می‌دهند. متناسب با این ویژگی می‌توانید کانال مربوطه را انتخاب کنید.

هزینه تبلیغات تلویزیونی پایین آمده و بسیاری از کانال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی در شبکه‌های اجتماعی هم حضور دارند. بد نیست که در هر دو پلتفرم، تبلیغاتی را خریداری کنید و البته فراموش نکنید که هر تبلیغ را متناسب با مخاطب کانال مربوطه، شخصی‌سازی کنید.

طراحی مشابه و هم‌صدا کردن هر دو کمپین

کمپین بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

قبل از خواندن این بخش باید توجه داشته باشید که کمپین‌های سنتی و دیجیتال شما نباید شبیه به هم باشند. درعوض، باید ظاهری شبیه به هم داشته باشند و هم‌صدا باشند و در عین حال با ایده‌آل‌های برند شما مطابقت داشته باشند.

بخش عمده‌ای از کمپین بازاریابی شما را ظاهر آن تشکیل می‌دهد چون مخاطبان از این طریق هویت برند شما را شناسایی می‌کنند. نگاهی به کانال‌های سنتی و دیجیتال خود بیندازید و چند سوال از خودتان بپرسید:

 • آیا برای هر تبلیغ از فونت‌، لوگو و رنگ‌های مشابه استفاده می‌کنم؟
 • آیا لحن کمپین‌های من یکسان است؟
 • اگر نام شرکتم را از هر یک از تبلیغات بردارم، آیا باز هم مطابقت دارند؟

دقیقاً مانند این که یک تیم ورزشی هویت تجاری خاص خود را دارد شما هم باید این کار را انجام دهید. هویت برند خود را در تمام کانال‌های بازاریابی ثابت نگه دارید تا شناخت آن را در بین مخاطبان بهبود ببخشید.

استفاده از پلتفرم‌های تاثیرگذار

در این مرحله باید از خودتان بپرسید چه کسی از شما خرید می‌کند؟ اگر واقعاً خوش‌شانس باشید ممکن است فقط یک نوع اطلاعات در مورد مخاطب داشته باشید. مثلا فقط جنسیت. بسیاری از مشاغل دارای آمارهای گسترده دموگرافیکی در مورد مخاطبان خود هستند و اغلب در انتخاب کانال بازاریابی اشتباه می‌کنند.

چون بسیاری از متخصصان بازاریابی از کلیشه‌های موجود برای تعیین پلتفرم‌ها مناسب برای تجارت خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، پیش‌فرض آنها این است که نسل‌های قدیمی معمولاً علاقه‌ای به استفاده از اینترنت ندارند. در حالی که هزاران نفر از افراد مسن در استفاده از شبکه‌های اجتماعی مهارت دارند.

در این شرایط اگر خدمات یا محصولات شما برای مخاطبان مسن است آیا باید از بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی غافل شوید؟ البته که نه. برای درک تک تک جزئیات مربوط به مخاطبان هدف خود، تحقیقات جامع بازار انجام دهید.

این کار به شما کمک می‌کند به جای تکیه بر کلیشه‌ها، بسترهای مناسب برای انجام فعالیت‌های بازاریابی خود را شناسایی کنید.

سخن آخر

بازاریابی سنتی و دیجیتال جنبه‌های بازاریابی کاملاً متفاوتی دارند اما لازم نیست جدا از هم باشند. با استفاده از اطلاعاتی که در بالا عنوان شد و با پر و بال دادن به این ایده‌ها، می‌توانید یک استراتژی بازاریابی ترکیبی را با موفقیت تدوین کنید که پیام آن به همه مخاطبان هدف شما برسد نه فقط بعضی از افراد.

در مورد بازاریابی سنتی و دیجیتال بیشتر بخوانید:

منبع

پست‌های مرتبط

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کارها

کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت کسب و کارها

هوش مصنوعی قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود را در شاخه‌های مختلف صنعتی نشان داده است. اما کاربرد هوش مصنوعی در مدیریت یکی از جدیدترین قابلیت‌های آن است.

تحول دیجیتال استارباکس

تحول دیجیتال استارباکس

شرکت استارباکس به عنوان معروف‌ترین کافی شاپ زنجیره‌ای در دنیا، سرگذشت جالبی دارد. در این مقاله سیر تحول دیجیتال استارباکس را بررسی کرده‌ایم.

دیدگاه

۰ نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *