نویسنده: اسماعیل طاهری

اسفند ۲, ۱۳۹۹
عظیم مدیا 8 مقالات 8 دیجیتال مارکتینگ 8 با الگوریتم‌های ۲۰۲۱ اینستاگرام آشنا شوید

با الگوریتم‌های ۲۰۲۱ اینستاگرام آشنا شوید

آشنایی با الگریتم های اینستاگرام در 2021
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اغلب الگوریتم‌های اینستاگرام تعیین می‌کنند چه کسانی محتوای منتشر شده شما را می‌بینند و چه کسانی آنها را نمی‌بینند. با تغییر این الگوریتم‌ها، تاکتیک‌هایی که درگذشته به‌عنوان بازاریابی مورداستفاده قرار می‌گرفتند نسبت به امروز کم اثرتر هستند. به همین دلیل، استراتژی شما در هر سیستم‌عامل باید به‌طور دائم در حال پیشرفت و تغییر باشد. در اینستاگرام، پست‌های ساده، منظم و حتی با هشتگ‌های مناسب لزوماً تضمین‌کننده این نیستند که محتوای جدیدی که انتشار کرده‌اید، به دست مخاطب موردنظر می‌رسد. باید با به‌روزرسانی‌های جدید الگوریتم اینستاگرام آشنا شوید تا در امر بازاریابی به موفقیت دست پیدا کنید.

در ادامه می‌خوانیم:

 الگوریتم‌های اینستاگرام چیست؟

الگوریتم‌های جدید اینستاگرام پست‌ها را در فید کاربران به ترتیب، انتخاب و نمایش می‌دهد. بر اساس سیگنال‌های خاص، بهترین پست‌ها در اولویت قرار می‌گیرند، پست‎های مهم در بالا و محتواهای دیگر در انتها نمایش داده می‌شوند. سه عامل اصلی در رتبه‌بندی پست‌ها مؤثر هستند:

 • : اگر کاربر با بسیاری از مطالب گذشته در اینستاگرام شما ارتباط برقرار کرده است، به‌احتمال‌زیاد محتواهای آینده شما نیز برای او به نمایش درخواهد آمد.
 • : زمانی که کاربر هنگام جستجو در اینستاگرام با پست‌های مشابه ارتباط برقرار می‌کند، به‌احتمال‌زیاد پست‌های شما را نیز مشاهده خواهد کرد.
 • مرتبط بودن پست: زمانی که پستی را در اینستاگرام منتشر می‌کنید، الگوریتم‌های اینستاگرام ۲۰۲۰ با توجه به علاقه کاربر به آن نمره مرتبط بودن می‌دهد تا برای کسانی که به دنبال آن پست هستند، نمایش داده شود.

موارد دیگری نیز وجود دارد که الگوریتم‌های اینستاگرام ۲۰۲۱ برای به اشتراک گذاشتن پست‌ها، آنها را در نظر می‌گیرد:

اگر کاربران صفحات زیادی را دنبال می‌کنند، پست‌های شما نیز این شانس را دارند تا در رقابت برای دیده شدن، قرار بگیرند؛ اما این کار سخت است. برای کاربرانی که مدت طولانی پست‌های اینستاگرام را دنبال نمی‌کنند، اگر نتوانید رتبه‌های اولویت را کسب کنید، دیده شدن پست‌های خود را از دست می‌دهید.

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای استوری

الگریتم های استوری اینستاگرام

الگوریتم‌های استوری‌های اینستاگرام که در ابتدای فید کاربران قرار می‌گیرند، مربوط به حساب‌هایی هستند که بیشتر پست‌های آنها توسط کاربر مشاهده شده است. همچنین استوری‌ها برای کاربران بر اساس موقعیت نشان داده می‌شود. به همین دلیل استفاده از هشتگ‌های موقعیت در استوری‌ها رواج یافته است. هرچه افراد از طریق استوری بیشتر با صفحه شما آشنا شوند، این احتمال وجود دارد که هر زمان پستی را به اشتراک می‌گذارید، دیده شود. توصیه می‌شود استوری‌ها را به‌طور مداوم ارسال کنید تا کاربران هنگام باز کردن اینستاگرام خود بیشتر با شما به تعامل بپردازند.

نحوه کار الگوریتم اینستاگرام برای Reels و IGTV

 در میان موارد آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام، الگوریتم محتوای ویدیویی اینستاگرام مانند Reels و IGTV مشابه الگوریتم فید اینستاگرام هستند. محتوای شما به افرادی نشان داده می‌شود که بیشترین ارتباط و تعامل را با صفحه شما دارند. برای افزایش مشاهده Reels، ابتدا آنها را در فید خود به اشتراک بگذارید و هشتگ‌ها را در کپشن قرار دهید. اینستاگرام تمایل دارد قابلیت‌های جدید را افزایش و حمایت کند؛ بنابراین شما باید حالا و برای آپدیت‌های بعدی، از استراتژی Reels نیز استفاده کنید. برای افزایش دسترسی به یک فیلم IGTV، پیش‌نمایش آن را در فید اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید تا میزان مشاهده آن افزایش پیدا کند.

جذب مخاطب بیشتر با رویکردهای مختلف

جذب مخاطب بیشتر در اینستاگرام2021

 در آموزش الگوریتم‌های اینستاگرام، اکنون ممکن است از خود بپرسید که چگونه تمام جنبه‌های الگوریتم اینستاگرام می‌توانند بر استراتژی بازاریابی در اینستاگرام تأثیرگذار باشند. گرتا ون ریل، چارچوب اثبات‌شده‌ای را برای رشد مشاغل موفق، مبتنی بر فعالیت و بازاریابی در اینستاگرام به اشتراک گذاشته است. با رعایت این قوانین و انتخاب تصاویری که بهترین عملکرد را دارند می‌توانید بیشترین تأثیر را به دست آورید.

 1. تمرکز بر ایجاد رابطه و تعامل کاربر با محتوای شما

وفاداری مخاطب و تعامل مداوم طرفداران، اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

 • به اشتراک گذاشتن محتوای تولیدشده توسط کاربر در استوری

با الگوریتم‌های ۲۰۲۱ اینستاگرام، محتواها و مطالبی که کاربران در مورد برند شما انتشار کرده‌اند را استوری کنید. انتشار آنها نه‌تنها باعث ترغیب سایر کاربران برای انتشار برند شما می‌شود، بلکه این امکان وجود دارد کاربرانی که محتوای آنها را به اشتراک گذاشته‌اید، مجدداً در استوری‌های بعدی خود، شما را تگ کنند و بدین ترتیب رد پای دیجیتالی شما در اینستاگرام گسترش پیدا کند.

 • انتشار ریلز

ریلز فیلم کوتاه و سرگرم‌کننده‌ای است که می‌توانید آن را در اینستاگرام انتشار دهید. کلیپ‌های ۱۵ ثانیه‌ای با صدا، افکت و ابزارهای خلاقانه مختلف را ضبط و منتشر کنید تا بینندگان بیشتری جذب شوند. ریلز را در فید خود منتشر کنید تا در (Explore) نیز نمایش داده شود.

 • تولید محتوای IGTV

 IGTV فیلم‌هایی با زمان طولانی هستند که کل صفحه کاربر را اشغال می‌کنند. محتوای IGTV نیز در صفحه (Explore) نمایش داده می‌شود تا شانس دستیابی به مخاطبان بیشتر افزایش پیدا کند.

 • درج نظر و کامنت برای پست‌های کاربران
درج کامنت در اینستاگرام

همچنین می‌توانید با ارسال نظرات جالب درباره محتوای کاربران فعال، اینفلوئنسرها و کسب‌وکارهای مرتبط، خارج از محتوای صفحه خودتان، با کاربران ارتباط برقرار کنید. ارسال نظر برای پست صفحاتی که طرفداران زیادی دارند می‌تواند به دیده شدن شما، کمک زیادی کند. به صفحاتی فکر کنید که مخاطب مشابهی با هدف شما دارند، آنها را دنبال کرده و در گفتگوهای زیر پست، مشارکت کنید. هنگام کامنت گذاشتن، واقعیت خود را نشان دهید و مطالبی را حول محور موضوع بیان‌شده ارائه دهید. سعی نکنید فقط چیزی بنویسید. به‌عنوان‌مثال، اگر از شما خواسته شده است برای بررسی محصول جدید لینک موجود در بایو را کلیک کرده و محصول را بررسی کنید، این کار را انجام داده و نظر قابل‌تأمل و فکر شده‌ای را درج کنید.

 • انتشار محتوا در زمان فعالیت کاربران

در الگوریتم‌های ۲۰۲۱ اینستاگرام، ازآنجاکه انتشار به‌موقع می‌تواند عاملی باشد که محتوای شما در فید کاربران به نمایش دربیاید، از این موضوع به‌نقع خود استفاده کنید. هنگام انتشار پست، زمانی که با موجی از لایک و کامنت مواجه می‌شوید اینستاگرام از استقبال کاربران مطلع می‌شود که آنها مطالب شما را دوست داشته و آن را دیده‌اند. برای به حداکثر رساندن پتانسیل هر پست، سعی کنید محتوا را در اوج حضور کاربران در فضای مجازی ارسال کنید. یافتن زمان مناسب برای اوج فعالیت کاربران ممکن است کمی با آزمون‌وخطا همراه باشد؛ اما برای شروع می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی اینستاگرام که در دسترس همه قرار دارد استفاده کنید. در بخش Insight گزینه مخاطبان را انتخاب کنید، در پایین صفحه، نمودار کوچکی را مشاهده خواهید کرد که زمان آنلاین بودن دنبال کنندگان را بر اساس روزهای هفته یا ساعت، نشان می‌دهد.

 • توجه به کامنت کاربران

اگر دقت کرده باشید بسیاری از صفحات تجاری به نظرات زیر هر پست پاسخ می‌دهند. این امر هم تعداد نظرات را افزایش می‌دهد و هم کاربران دیگر را نیز به درج اظهارنظر ترغیب می‌کند. این موضوع همچنین تعاملات شما را افزایش می‌دهد تا کاربران جدیدی را پیدا کنید. این تعاملات می‌تواند پاسخی به نظر مخاطب باشد.

 • استفاده از هشتگ
استفاده از هشتگ در اینستاگرام

 در آموزش الگوریتم‌های اینستاگرام می‌توان به هشتگ اشاره کرد. هشتگ‌های اینستاگرام به شما کمک می‌کنند تا در جستجوهای مربوطه، میزان دسترسی به شما افزایش پیدا کند. برای مؤثر بودن این تاکتیک، باید هشتگ‌هایی را انتخاب کنید که مخاطبان هدف شما، آنها را جستجو می‌کنند. هشتگ‌های خاص ممکن است به‌اندازه هشتگ‌های پرطرفدار، بازدید نداشته باشند؛ اما آنها نیز توسط گروه‌هایی در اینستاگرام در حال جستجو هستند. اگرچه هشتگ‌ها ازنظر محتوا متفاوت هستند؛ اما به‌طورکلی می‌توانند دستیابی به صفحه شما را بالا ببرند.

 • نمایش محتواهای قدیمی در استوری

با شناخت الگوریتم‌های اینستاگرام، اگر کاربران شما افزایش پیدا کرده‌اند و قصد دارید پست‌های قبلی شما نیز دیده شوند، می‌توانید آنها را مجدداً در استوری به نمایش بگذارید. این راهکار کمک می‌کند تا افرادی که در زمان انتشار این پست، شما را دنبال نمی‌کردند آن را دیده و محتوای شما نسبت به قبل بیشتر دیده شود. تکرار این کار در فواصل زمانی کوتاه‌مدت و برای تمام پست‌های قدیمی، ممکن است کمی مخاطب را آزرده کند، مخصوصاً برای افرادی که بسیاری از پست‌های پیشین شما را دیده‌اند. عده‌ای دیگر به‌سادگی پست قدیمی را حذف و مجدداً آن را به اشتراک می‌گذارند. البته برای بارگذاری مجدد پست، بهتر است آنها را کمی تغییر دهید تا محتوا تکراری نباشد.

 • جلب‌توجه مخاطب با استوری

استوری‌های اینستاگرام موردتوجه بسیاری قرار می‌گیرند. این موضوع یک روش عالی برای ایجاد تعامل با کاربران است و منجر به مشاهده پست‌های ثابت اینستاگرام شما می‌شود. الگوریتم‌های اینستاگرام برای افزایش فالوور، راه‌های زیادی را برای دعوت کاربران به تعامل با استوری‌ها ایجاد کرده است:

 • استفاده از استیکرها و هشتگ‌های مخصوص: هشتگ‌های مخصوص خود را به استوری اضافه کنید. وقتی کاربران هشتگ مخصوص شما را لمس می‌کنند، با استفاده از آن، هشتگ به صفحات آن پست، منتقل می‌شوند.
 • به اشتراک گذاشتن استوری سایر کاربران: اینستاگرام این امکان را به وجود آورده است تا اگر کسی در استوری خود از صفحه شما نام ببرد و آن را به اشتراک بگذارد، شما از آن مطلع شوید. می‌توانید آن را در استوری خود به اشتراک بگذارید یا حتی طرفداران خود را تشویق کنید تا یکی از پست‌های شما را در استوری خود به اشتراک بگذارند.
 • ·         ایجاد تعامل از طریق استیکر: این موارد شامل استیکرهای نظرسنجی، نوار لغزان ایموجی و نوارهای پرسشی است. نوارهای پرسشی این امکان را به وجود می‌آورند تا از کاربران، سؤالی را بپرسید و آنها پاسخ دهند. می‌توانید از میان پاسخ‌ها، چند مورد را استوری کنید.
 • پست جدید در استوری: می‌توانید هر زمان که پست جدیدی را در صفحه خود به اشتراک می‌گذارید آن را در استوری نیز به نمایش بگذارید.

بهره‌وری بیشتر از اینستاگرام

اگر می‌خواهید از الگوریتم‌های ۲۰۲۱ اینستاگرام، بیشترین بهره را ببرید، فقط انتشار منظم محتوا کافی نیست. شما باید ضمن ایجاد ارتباط با کاربران اینستاگرام، در خارج از پست‌های خود نیز با آنها تعامل داشته باشید. تغییرات الگوریتم اینستاگرام همیشه در حال رخ دادن است، اگر بازاریابان خود را با این تغییرات تطبیق دهند می‌توانند فرصت‌های جدیدی را برای دستیابی به مخاطبان بیشتر به دست آورند.

سؤالات پرتکرار

 1. چگونه از طریق استوری مخاطب را جلب کنیم؟

با استفاده از استیکرها و هشتگ‌های مخصوص، استوری کردن پست جدید و درج انواع هشتگ‌ها می‌توانید تعامل با کاربران را افزایش دهید.

 • محتوای ریلز و محتوای IGTV چیست؟

هر دو محتوای ویدیویی هستند که می‌توانید پیش‌نمایش آنها در فید اینستاگرام به نمایش بگذارید. IGTV یک محتوای طولانی است که کل صفحه‌نمایش کاربر را در برمی‌گیرد.

 • عوامل مؤثر در رتبه‌بندی پست‌ها در زمان انتشار چیست؟

مرتبط بودن پست با اهداف کاربر، علاقه کاربر به دنبال کردن محتواهای شما و ارتباط با کاربر، ازجمله مواردی هستند که در اولویت قرارگرفتن پست شما برای نمایش در فید کاربران، مؤثر است.

 • تأثیر درج کامنت در جذب مخاطب چه میزان است؟

 با گذاشتن نظر و کامنت در صفحات کسانی که کاربران فعال هستند، کسب‌وکار مرتبط با اهداف شما را دارند یا جزو اینفلوئنسرها محسوب می‌شوند، می‌توانید مخاطبان خود را افزایش دهید. این احتمال وجود دارد که مخاطبین این صفحات شما را نیز دنبال کنند.

 • بهترین زمان انتشار استوری یا پست کی است؟

تشخیص زمان فعالیت کاربران از طریق گزارش‌های تحلیلی، امکان‌پذیر شده است. با تحلیل نمودار در بخش Insight، می‌توانید زمان حضور کاربران را در تمام روز و ساعت را تشخیص دهید و همان موقع، پست و استوری خود را منتشر کنید.

منبع:

shopify

پست‌های مرتبط

دیدگاه

۰ نظر